Facebook
21 marca 2018 21:24
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Bo najważniejsze młodzieży kształcenie
Redaktor: Ewa Żarnowska    13.03.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
  2800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Gorlicki będzie uczestniczyło w projektach edukacyjnych wdrażanych przez Zarząd Powiatu Gorlickiego w ramach pozyskanych nowych środków unijnych. Będą zdobywać dodatkowe kompetencje zawodowe, uczestniczyć w płatnych stażach i praktykach u przedsiębiorców oraz w kursach i szkoleniach zawodowych. O szczegółach projektów informuje starosta Karol Górski

 


Wygląda na to, że w tym rozdaniu środków unijnych Zarząd Powiatu Gorlickiego postawił na kształcenie młodzieży?
Starosta Gorlicki Karol Górski
– Edukacja zawsze była w centrum uwagi Rady i Zarządu Powiatu. Teraz robimy kolejne mocne wejście z projektami edukacyjnymi. Chcemy nimi objąć około 2800 uczniów w zasadzie wszystkich typów szkół, choć główny nacisk kładziemy na kształcenie zawodowe.

Ogromna liczba uczniów i wielkie dodatkowe pieniądze na ich kształcenie.
Starosta Karol Górski
– Mówimy o ponad 6 milionach złotych, które będą spożytkowane przede wszystkim na uzyskanie przez uczniów dodatkowych kompetencji zawodowych, na płatne staże i praktyki u przedsiębiorców, kursy i szkolenia oraz doradztwo zawodowe, aby młody człowiek zdobył większe umiejętności praktycznego wykonywania zawodu, a przez to miał łatwiejszy start w dorosłe życie zawodowe i większe możliwości w znalezieniu pracy.  Chcemy, aby absolwenci naszych szkół lepiej spełniali oczekiwania pracodawców.

Czego więc mogą się spodziewać „zawodowcy”?
Starosta Karol Górski
– Mamy dla nich dwa bardzo ciekawe projekty: „Mój zawód – Moja przyszłość” i „Inwestujemy w zawodowców” pod wspólnym hasłem - Centrum Kompetencji Zawodowych (CKZ) w Powiecie Gorlickim. Projekty będą realizowane odpowiednio w Zespole Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach, popularnej Budowlance  w  branży budowlanej i turystyczno – gastronomicznej oraz w  Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach w branży mechaniczno – mechatronicznej i usługowej.

Co zyskają uczniowie Budowlanki w ramach CKZ?
Starosta Karol Górski
– Oferta projektu jest bardzo bogata. I tak:
- 1375 uczniów będzie korzystało z kursów i szkoleń umożliwiających uzyskanie dodatkowych kompetencji i kwalifikacji poprzez m.in. kursy: prawa jazdy, obsługi koparko- ładowarki, SEP, obsługi programu Autocad, ECDL, barmański, baristyczny, sommelierski, zdobnictwa cukierniczego.
- 340 uczniów skorzysta z płatnych staży i praktyk zawodowych u przedsiębiorców działających w branży budowlanej oraz turystyczno – gastronomicznej.
- dla 472 uczniów prowadzone będą zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z przedmiotów zawodowych.
- 100 uczniów objętych zostanie doradztwem zawodowym.

Sporo tego dobra dla uczniów. Czy jeszcze będą jakieś inne korzyści dla Budowlanki?
Starosta Karol Górski
– W tej szkole zaplanowano także stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy poprzez niezbędne inwestycje i zakup sprzętu dydaktycznego o wartości 811 tys. zł. Będzie także wdrożone dokształcanie zawodowe dla 4 nauczycieli.

A czego możemy oczekiwać po drugim Centrum Kompetencji Zawodowych w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach?
Starosta Karol Górski
– Tu także najwięcej zyskają uczniowie.
- dla 558 uczniów prowadzone będą kursy i szkolenia umożliwiające uzyskanie dodatkowych kompetencji i kwalifikacji. Będą to m.in. kursy: spawania metodami MAG i TIG, obsługi koparko-ładowarki, kierowców wózków jezdniowych, kosmetyczny, fryzjerski, grafiki rastrowej, rysunku i projektowania w reklamie.
- 132 uczniów odbędzie płatne staże i praktyki zawodowe u przedsiębiorców działających w branży mechaniczno – mechatronicznej oraz administracyjno – usługowej.
W Centrum podobnie jak w Budowlance stworzone zostaną warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy i zakupiony zostanie sprzęt dydaktyczny za 357 tys. zł.

To były projekty skierowane wybitnie do uczniów techników i szkół zawodowych, a co dla np. tych z ogólniaka?
Starosta Karol Górski
– W ramach projektu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego ph. „Małopolskie talenty” w I LO im. M. Kromera w Gorlicach powstanie Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych, gdzie odbywać się będą zajęcia dla 240 uczniów w obszarze: matematyki, języka angielskiego, przedsiębiorczości, kompetencji informatycznych oraz ponadprzedmiotowym. Wartość tego projektu to 180 tys. zł.

Czy będą prowadzone jakieś projekty w partnerstwie z  uczelniami wyższymi?
Starosta Karol Górski
– Będzie kontynuowany projekt „Małopolska Chmura Edukacyjna” i tutaj planujemy zakupić dla: Zespołu Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Bieczu za około 850 tys. zł wyposażenie w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową.
Ponadto w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach prowadzone są już zajęcia on – line oraz koła naukowe rozwijające kompetencje kluczowe uczniów w obszarze fizyki i przedsiębiorczości. Organizowane są również wyjazdu na uczelnie wyższe.

Co jeszcze ciekawego przyniosą projekty unijne?
Starosta Karol Górski
– Dla  uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach oraz Zespołu Szkół nr 1  w Gorlicach, w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego II”, prowadzone będą zajęcia on – line oraz koła naukowe rozwijające kompetencje kluczowe w zakresie języka angielskiego zawodowego, turystyki oraz mechaniczno – mechatronicznym. Ponadto organizowane będą wyjazdy na uczelnie wyższe.
Jak widać jest to różnorodna i szeroka gama projektów skierowanych bezpośrednio do uczniów, by rozszerzali i doskonalili swoje umiejętności i zdobywali nowe kwalifikacje zawodowe. W miarę pojawiania się kolejnych możliwości pozyskania środków zewnętrznych Zarząd Powiatu będzie zabiegał o dofinansowanie dalszego rozwoju naszego szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl