Facebook
16 czerwca 2019 01:35
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Bieczanie w hołdzie dla Niepodległej
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.12.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W Bieczu odbyły się uroczyste obchody poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta niezwykle ważna dla Polaków rocznica, przypominająca o dążeniach wolnościowych i walce o miejsce na mapach  Europy, ma również w Bieczu wybitnych bohaterów, którzy tę wolność wywalczyli. Wśród nich szczególnie zasłużonych dla budowy podstaw Niepodległej - trzy pokolenia farmaceutów; Wilhelma, Witolda, Wiesława Fusków.  Są Oni dla Bieczan symbolem wielu bezimiennych szeregowych bojowników i pracowników niepodległości.
    Obchody 100. Rocznicy niepodległości rozpoczęły się w grodzie Starościńskim uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Bieczu z udziałem zaproszonych gości. Wśród nich  starosta powiatu Maria Gubała, burmistrz Mirosław Wędrychowicz, radni Rady Miejskiej w Bieczu wraz z przewodniczącym Grzegorzem Nosalem, rodzina postaci upamiętnionych: p. Stefania Chrostowska wraz z mężem, dziećmi i wnukami, przedstawiciele gremium aptekarskiego;  Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie mgr farmacji Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie Jerzy Jasiński, redaktor naczelny Czasopisma Aptekarskiego Wiktor Szukiel, Komendant Policji Powiatowej w Gorlicach inspektor Krzysztof Tybor, Komendant Policji w Bieczu podinspektor Marcin Stępień, przedstawiciele Lasów Państwowych, harcerze z Chorągwi Krakowskiej, Hufca Gorlice i z Biecza, dyrektorzy szkół i instytucji, Zarząd i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej. 

   Wprowadzenia w tematykę niepodległościową i powitania gości dokonała prezes Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej Bogusława Duda.

Następnie Rada Miejska w Bieczu pod przewodnictwem Grzegorza Nosala podjęła stanowisko w uznaniu zasług Bieczan w 100.lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    W treści stanowiska czytamy: „Pragniemy oddać hołd wszystkim, zarówno zapisanym na kartach historii jak i bezimiennym bohaterom, którzy przelewali krew na polach bitew, cierpieli więzienie i prześladowania, a także w codziennej postawie trwali w zachowaniu narodowej tożsamości. Wyrażamy wdzięczność wobec tych którzy z osobistym poświęceniem podjęli trud zjednoczenia, odbudowy i rozwoju Państwa Polskiego.
    Pamiętamy również o wybitnych mieszkańcach Ziemi Bieckiej zaangażowanych w walkę wyzwoleńczą powstań narodowych, I i II wojny światowej, wojny z 1920 roku. Z uznaniem doceniamy ich wkład w rozwój naszej lokalnej społeczności w wymiarze gospodarczym, oświatowym, kulturalnym i społecznym. Symbolem naszej wdzięczności niech będzie tablica upamiętniająca znamienitych bieckich farmaceutów rodziny Fusków szczególnie zasłużonych w budowie społeczeństwa obywatelskiego i odzyskania niepodległości…
”. 

   Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i postaci upamiętnionych, w kościele OO. Franciszkanów w Bieczu, odprawiona przez gwardiana O. Tomasza Kupczakiewicza, koncelebrowana przez ks. Janusza Kurasza, prepozyta kolegiaty Bożego Ciała w Bieczu i ks. kanonika Zbigniewa Ryznara. Przed Mszą Św. uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu Chóru Kolegiaty Bożego Ciała w  Bieczu pod kierunkiem Beaty Bochni. Następnie uroczysty pochód na czele ze sztandarami; Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, harcerzy, szkół, grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenie Historyczne Jazdy Polskiej z Korczyny, zastępami harcerzy przeszedł pod budynek dawnej apteki Fusków, na ulicę Grodzka 11, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Honorową wartę przy tablicy objęli bieccy harcerze. Przy akompaniamencie werbla delegacje i rodzina złożyły kwiaty. Były oficjalne przemówienia burmistrza Mirosława Wędrychowicza i niezwykle serdeczne, chwytające za serce podziękowanie p. Stefani Chrostowskiej z d. Fusek dla wszystkich, którzy przyczynili się do tej pięknej uroczystości.

    Głos zabrała również starosta Maria Gubała, która powiedziała m.in. - Dziękuję, że Towarzystwo Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej oraz Samorząd Miasta i Gminy Biecz z wielką troską i pietyzmem podchodzą do upamiętniania dorobku minionych pokoleń i ludzi szczególnie zasłużonych dla Biecza. Takim wybitnym rodem z całą pewnością jest honorowana dzisiaj rodzina Fusków. Jako samorząd powiatowy poczytujemy sobie za zaszczyt, że w gronie laureatów prestiżowej nagrody Mosty Starosty znaleźli się w 2001 roku Wiesław Fusek, a w 2011 Delia Fusek. Wraz ze słowami uznania dla Organizatorów tej pięknej patriotyczno-historycznej uroczystości, przekazuję życzenia, byśmy zawsze z dumą prezentowali dorobek naszych przodków, ciesząc się z wolnej i niepodległej Polski.
Starosta wpisała się także do Księgi Pamiątkowej.

    Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej dziękuje sponsorom za wkład w ufundowanie tablicy pamiątkowej oraz artyście - projektantowi tablicy panu Zdzisławowi Tohlowi.

Zdjęcia i  informacja udostępniona przez Muzeum Ziemi Bieckiej i Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej

1.
tn_dsc_5870.jpg
2.
tn_dsc_5871.jpg
3.
tn_dsc_5872.jpg
4.
tn_dsc_5873.jpg
5.
tn_dsc_5880.jpg
6.
tn_dsc_5973.jpg
7.
tn_dsc_5982.jpg
8.
tn_dsc_5987.jpg
9.
tn_dsc_6002.jpg
10.
tn_dsc_6028.jpg
11.
tn_dsc_6115.jpg
12.
tn_dsc_6178.jpg
13.
tn_dsc_6209.jpg
14.
tn_dsc_6223.jpg
15.
tn_dsc_6301.jpg
16.
tn_dsc_6361.jpg
17.
tn_dsc_6372.jpg
18.
tn_dsc_6422.jpg
19.
tn_dsc_6436.jpg
20.
tn_dsc_6450.jpg
21.
tn_dsc_6456.jpg
22.
tn_dsc_6523.jpg
23.
tn_dsc_6618.jpg
24.
tn_dsc_6663.jpg
25.
tn_dsc_6725.jpg
                                                                         

                                                                                           
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl