21 kwietnia 2018 06:13
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Redaktor: Ewa Żarnowska    22.12.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
„W Tobie jest światło” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już niedługo po raz dwudziesty siódmy harcerze i harcerki, również z Hufca ZHP Gorlice, będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Hufiec ZHP Gorlice aktywnie uczestniczy w krzewieniu idei Betlejemskiego Światła Pokoju na terenie powiatu gorlickiego. Co roku przywozi prosto z Krakowa lampiony ze Światłem, aby potem przekazywać je bezpośrednio do domostw, kościołów, siedzib organizacji oraz instytucji. Światło z Betlejem z pomocą Związku Harcerstwa Polskiego może gościć na Państwa stole podczas tak ważnego wydarzenia jakim jest wieczerza Wigilijna.

Poniżej przedstawiamy miejsca, w których można odebrać Betlejemskie Światło Pokoju:
1. Budynek Hufca ZHP Gorlice (ul. Biecka 9B) w czwartek oraz piątek od godziny 16:00 do godziny 18:00
2. Bazylika Mniejsza p.w. Narodzenia NMP w Gorlicach (Plac Kościelny 1) po wszystkich mszach w niedzielę 24 grudnia
3. Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Anny w Bieczu
4. Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej

Dostępna jest także specjalna mapa, na której zaznaczone są miejsca w całej Polsce gdzie można odebrać Światło z Betlejem: www.swiatlo.zhp.pl

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Źródło:  http://gorlice.zhp.pl/