Facebook
23 stycznia 2019 21:23
Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Będziemy pomagać na miejsciu
Redaktor: Ewa Żarnowska    14.05.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Starosta Karol Górski i wicestarosta Jerzy Nalepka oraz  Rafał Bugno właściciel firmy ELBUD 2 z Gorlic podpisali umowę na realizację zadania pn.: Przebudowa części parteru i I piętra wraz z montażem windy wewnętrznej w budynku Powiatu Gorlickiego zlokalizowanego w Gorlicach przy ul. Słonecznej, na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Wartość robót wyniesie 1,117 mln zł.

 

1.
img_0639.jpg
2.
img_0641.jpg
3.
img_0641a.jpg
4.
img_0642.jpg
5.
img_0643.jpg
6.
img_0644.jpg
7.
img_0645.jpg


- Po wyprowadzce Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Zarządu Drogowego do nowej siedziby przy ul. Michalusa 18 w Gorlicach możemy przystąpić do tworzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) – mówił starosta Karol Górski. Będzie niósł pomoc natychmiastową w sytuacjach kryzysowych i roztaczał opiekuńcze skrzydła nad ofiarami przemocy i osobami w kryzysie z powiatu gorlickiego. Będzie się znajdował w Gorlicach w budynku przy ul. Słonecznej 7.

Od wielu lat odczuwamy brak takiej instytucji i zmuszeni jesteśmy korzystać z usług SOIK w Nowym Sączu. W sądeckim OIK w 2017 roku 12 osób skorzystało ze schronienia w hostelu, a 156 mieszkańców naszego powiatu z różnego typu porad. Natychmiastowej pomocy psychologicznej udzielono 36 osobom, poradnictwa prawnego 4 osobom, poradnictwa socjalnego 8 osobom, a 5 osób skorzystało z innej pomocy specjalistycznej. Zorganizowano także 9 spotkań nadzorowanych w tzw. przyjaznym pokoju. Zarząd Powiatu Gorlickiego, starając się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli na miejscu uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych, gdy jest ona potrzeba tu i teraz, natychmiast, podjął wyzwanie organizacji Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach. Stąd nasze poszukiwania odpowiedniej lokalizacji oraz środków finansowych na realizację tego zadania.
Nasze starania rozpoczęliśmy w 2016 roku składając wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Nasz projekt pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej” został bardzo wysoko oceniony i decyzją Zarząd Województwa Małopolskiego w 2017 roku uzyskał dofinansowanie w niebagatelnej wysokości 3,5 mln zł.  Wartość całego projektu to około 3,8 mln zł.

Teraz przed nami część inwestycyjna projektu o wartości 1,117 mln zł, ze wsparciem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości – informował starosta. Roboty budowlane w budynku przy ul. Słonecznej prowadzić będzie firma ELBUD 2 z Gorlic. Będzie to gruntowna przebudowa części parteru i I piętra, czyli prace zaczną się od wyburzeń, a następnie budowy nowych ścianek działowych, przebudowy wewnętrznych instalacji, wykonania podwieszanych sufitów i nowych posadzek, wstawienia nowych drzwi, instalacji monitoringu. Pomieszczenia będą przygotowane także pod potrzeby osób niepełnosprawnych, stąd m.in. montaż wewnętrznej windy. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m kw. i będzie dysponował 9 miejscami noclegowymi – podsumowuje starosta Karol Górski.

- To bardzo ważne, że powstanie Ośrodek, który będzie realizował istotne zadania z zakresu pomocy społecznej tu, na miejscu, w naszym powiecie, a więc ta pomoc będzie przychodzić szybciej – mówił wicestarosta Jerzy Nalepka. Do tej pory korzystaliśmy z Ośrodka w Nowym Sączy przeznaczając na ten cel ok. 45 tys. zł rocznie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. Będzie zajmował się pomocą doraźną, natychmiastową. Będzie udzielał wsparcia osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej, kobietom i dzieciom, lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. W razie potrzeby będzie udzielał całodobowego schronienia. Ponadto będzie prowadził konsultacje psychologiczne, pedagogiczne oraz udzielał porad prawnych i pomocy socjalnej, a także prowadził terapię indywidualną i rodzinną. Każda z form pomocy ma służyć wsparciu emocjonalnemu osoby w kryzysie, aby lepiej radziła sobie w sytuacjach trudnych, we własnym środowisku i mogła odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl