Facebook
18 września 2019 07:40
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Bądźmy poszukiwaczami autorytetu
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.10.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
  W Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach odbyło się spotkanie z Tomaszem Gubałą – twórcą kampanii społecznej oraz dr Karoliną Kmiecik-Jusięgą z Akademii Ignatianum w Krakowie – Katedra Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Kampania miała na celu nauczyć młodzież, jak znaleźć prawdziwy autorytet i nie mylić go z idolami czy celebrytami.

Prelegenci poprzez różne metody przekazu: słowo, obraz, doświadczenie, wskazywali jak  szukać dobrego autorytetu, dobrego mędrca, który przez własne życie zostawia nam drogowskazy i wskazówki. Należy je koniecznie wykorzystać, gdyż podążanie za mistrzem, to przecież kroczenie właściwą drogą.
Wstępem do rozmów o autorytetach były krótkie filmy pokazujące wartości życia, postawy człowieka, a także różne relacje mistrz-uczeń. W swoim wystąpieniu wykładowcy uwrażliwiali również wychowawców na właściwe budowanie swojego autorytetu i  poprzez to kształtowanie postaw młodzieży prowadzących do odpowiedzialnej, wolnej i szczęśliwej dorosłości. Zaznaczyli, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie poszukują mistrzów i wzorów do naśladowania oraz wyznaczania sobie ambitnych celów. Podkreślali, iż w relacji z autorytetem każdy człowiek realizuje swoje fundamentalne potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji, a także wyznacznikiem, jak zachowywać się w różnych sytuacjach. W czasie prelekcji odwoływali się do przykładu wielkiego autorytetu, nie tylko Polaków, jakim jest  postać świętego Jana Pawła II. Bardzo wymowne okazało się podsumowanie całego wykładu z prezentacją prostego modelu autorytetu, gdzie bycie mistrzem to nie tylko przekazanie informacji czy wiedzy, to nie tylko przykład, ale też nadanie tej drugiej osobie energii i ochoty do szukania sensu swojego życia.
    Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy ZST z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu – Filią w Gorlicach i z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zostało wysoko ocenione przez uczestników i z pewnością zaowocuje w przyszłości rozpoznawaniem prawdziwych autorytetów przez młodzież.

1.
1.jpg
2.
1a.jpg
3.
2.jpg
4.
3.jpg
5.
4.jpg
6.
5.jpg
7.
6.jpg
 

Źródło informacji i zdjęć ZST w Gorlicach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl