25 maja 2019 07:20
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
APEL POLEGŁYCH w 104 rocznicę bitwy pod Gorlicami
Redaktor: Yvetta Walecka    06.05.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
4 maja, w 104 rocznicę bitwy pod Gorlicami, uczczono pamięć poległych, w jednej z największych bitew I wojny światowej. W uroczystościach, które odbyły się na cmentarzu wojennym nr 91 na wzgórzu Korczak wzięła udział m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała.

Cmentarz nr 91 na wzgórzu Korczak, to jedna z najpiękniejszych nekropolii wojennych z czasów I wojny światowej. Spoczywają tutaj polegli w czasie Bitwy Gorlickiej 1915 roku, żołnierze armii trzech mocarstw: Austo-Węgier, Niemiec i Rosji. W grobach pojedynczych i zbiorowych, pochowano tutaj według różnych źródeł ponad 425 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 287 żołnierzy armii rosyjskiej i 140 żołnierzy armii niemieckiej.
W sobotnie przedpołudnie, o 10.00 rozbrzmiał tutaj hejnał Gorlic, rozpoczynający Apel Poległych, upamiętniający 104 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
Słowo wstępne do zebranych gości wygłosił burmistrz Gorlic Rafał Kukla. W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, samorządowcy ziemi gorlickiej, radni samorządów, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele organizacji kombatanckich i sybirackich, harcerze , delegaci  gorlickich szkół i reprezentanci grup rekonstrukcyjnych.
Modlitwę ekumeniczną w intencji poległych odprawili przedstawiciele duchowieństwa trzech wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Apel Poległych zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiató pod pomnikiem, na którym widnieje tablica z roku 1928 z jakże wymownym napisem: „BRACIOM POLAKOM - ŻOŁNIERZOM W ARMIACH TRZECH PAŃSTW ZABORCZYCH, WALCZĄCYCH W OBCYCH MUNDURACH, LECZ ZA POLSKĄ SPRAWʆ POLEGŁYM NA POBOJOWISKACH GORLICKICH W LATACH 1914-1918, NAPIS TEN KŁADĄ W WYZWOLONEJ POLSCE WDZIĘCZNI RODACY ".
Bezpośrednio po uroczystości na gorlickim Rynku, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Graniczne wykonała pokaz musztry paradnej.

Zdjęcia UM Marcin Gugulski

tn_1.jpg