12 grudnia 2018 18:27
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Angielski Wyścig po puchary
Redaktor: Ewa Żarnowska    05.06.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach odbył się VII Turniej Międzyszkolny „Angielski Wyścig”. W turnieju brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego. W tym roku puchary przechodnie ufundowane przez ZST zdobyli uczniowie ze  Szkoły Podstawowej im. Aleksandry Wisłockiej w Gładyszowie pod opieką nauczyciela języka angielskiego Katarzyny Łukaszyk, a w kategorii gimnazjum uczniowie z MZS nr 4 w Gorlicach pod opieką Edyty Grądalskiej.

Tegoroczny turniej był już siódmą z kolei, coroczną międzyszkolną imprezą edukacyjną organizowaną w ostatni piątek maja w Zespole Szkół Technicznych. W tym roku jednak została zmieniona formuła turnieju, tak aby zwiększyć jego atrakcyjność i przyciągnąć większą ilość uczestników, którzy dzięki przygotowaniu do udziału w turnieju podnoszą swoją znajomość języka angielskiego – informuje dyrektor ZST Renata Stępięń. Przygotowanie uczestników do turnieju odbywa się przy pomocy specjalnie przygotowanych aplikacji internetowych i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu przez nauczycieli opiekunów.

Turniej w nowej formule polega na rywalizacji dziesięcioosobowych  reprezentacji danej szkoły w zakresie znajomości słownictwa angielskiego w siedemnastu grupach tematycznych określonych w podstawie programowej. Nie jest to jednak zwyczajna olimpiada językowa. Rywalizacja intelektualna odbywa się na wzór rywalizacji sportowej z całą towarzyszącą jej typową oprawą w postaci  efektów działań zawodników oglądanych przez zgromadzoną publiczność na dużym ekranie jako animowany wyścig kolarski. Publiczność dopinguje swoich faworytów, a emocje chwilami sięgają szczytu. Zwycięzcy są oklaskiwani i odchodzą w glorii  triumfu.

Uzyskanie takiego efektu stało się możliwe dzięki zastosowaniu zestawu edukacyjnego przeznaczonego typowo do zdalnego przeprowadzania testów przy pomocy 32 pilotów sterujących komputerową aplikacją testującą. Oryginalna aplikacja została zastąpiona przez inną, bardziej nietypową, imitującą wyścig kolarski opracowaną przez nauczyciela języka angielskiego Zespołu Szkół Technicznym Marka Potempę.

Turniej jest jednym z elementów innowacji pedagogicznej, która już od dwóch lat jest realizowana w ZST i polega między innymi na zastosowaniu autorskiego systemu komputerowego Alph-korepetytor do wspomagania nauczania języka angielskiego w szkole – informuje R. Stepięń. System ten obejmuje wiele aplikacji edukacyjnych mających na celu zwiększenie efektywności i atrakcyjności procesu uczenia się/nauczania języka angielskiego.
W ZST jest również prowadzony podobny turniej, lecz o charakterze wewnętrznym, między różnymi klasami szkoły.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST w Gorlicach R. Stępień

Zobacz film w Gorlice.tv