16 czerwca 2019 03:14
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
9. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
Redaktor: Yvetta Walecka    15.04.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Mszą świętą w gorlickiej Bazylice Mniejszej w intencji ojczyzny i ofiar tragicznego lotu, rozpoczęły się obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Głównym organizatorem uroczystości była poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. W uroczystościach wzięła udział m.in.: starosta Maria Gubała. Pamięć o ofiarach NKWD w Katyniu z 1940 roku i tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu w Smoleńsku jest wciąż żywa. Co roku, od tej tragicznej daty 10 kwietnia 2010 poseł na Sejm RP Barbara Bartuś organizuje rocznicowe uroczystości. W obchodach uczestniczyli samorządowcy ziemi gorlickiej, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Gorlic.

W swoim wystąpieniu starosta nawiązała do tragicznych dla Polaków kwietniowych dat. Do mordu polskich oficerów przez NKWD sprzed 79 lat, śmierci papieża Jana Pawła II i katastrofy prezydenckiego samolotu z roku 2010. „Katyń stał się bolesną raną polskiej historii. Wspominamy dziś tamte tragiczne dni, ale przede wszystkim wspominamy dzisiaj polskich patriotów, którzy służąc ojczyźnie, oddali swoje życie. Wydzierano ich z życia strzałem w tył głowy.
Wspominamy Wielkiego Polaka – papieża Jana Pawła II, naszego największego Opiekuna i Orędownika, którego każdy rok pontyfikatu naznaczony był znakiem pamięci i troski o Golgotę Wschodu. Wspominamy św. pamięci prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „przyszłość trzeba budować na prawdzie. Bo ona niesie w sobie sprawiedliwość, ona niesie w sobie ukojenie serca, ona niesie w sobie to, co ważne”. Każdego dnia, a w dzisiejszym szczególnie, jako mieszkańcy silnej i niepodległej Rzeczypospolitej  pamiętamy o swojej historii, pamiętamy o swoich bohaterach i oddajemy im cześć. Po eucharystii delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod znajdującą się w bocznej nawie bazyliki tablica upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Druga część uroczystości miała miejsce w Dworze Karwacjanów i Gładyszów, gdzie odbył się recital Lecha Makowieckiego – poety i polskiego barda.
Więcej na stronie www.rdn.pl
Zdjęcie J.Frączek/Radio RDN Nowy Sącz