Facebook
16 czerwca 2019 03:14
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
9. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
Redaktor: Yvetta Walecka    15.04.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Mszą świętą w gorlickiej Bazylice Mniejszej w intencji ojczyzny i ofiar tragicznego lotu, rozpoczęły się obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Głównym organizatorem uroczystości była poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. W uroczystościach wzięła udział m.in.: starosta Maria Gubała. Pamięć o ofiarach NKWD w Katyniu z 1940 roku i tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu w Smoleńsku jest wciąż żywa. Co roku, od tej tragicznej daty 10 kwietnia 2010 poseł na Sejm RP Barbara Bartuś organizuje rocznicowe uroczystości. W obchodach uczestniczyli samorządowcy ziemi gorlickiej, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Gorlic.

W swoim wystąpieniu starosta nawiązała do tragicznych dla Polaków kwietniowych dat. Do mordu polskich oficerów przez NKWD sprzed 79 lat, śmierci papieża Jana Pawła II i katastrofy prezydenckiego samolotu z roku 2010. „Katyń stał się bolesną raną polskiej historii. Wspominamy dziś tamte tragiczne dni, ale przede wszystkim wspominamy dzisiaj polskich patriotów, którzy służąc ojczyźnie, oddali swoje życie. Wydzierano ich z życia strzałem w tył głowy.
Wspominamy Wielkiego Polaka – papieża Jana Pawła II, naszego największego Opiekuna i Orędownika, którego każdy rok pontyfikatu naznaczony był znakiem pamięci i troski o Golgotę Wschodu. Wspominamy św. pamięci prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „przyszłość trzeba budować na prawdzie. Bo ona niesie w sobie sprawiedliwość, ona niesie w sobie ukojenie serca, ona niesie w sobie to, co ważne”. Każdego dnia, a w dzisiejszym szczególnie, jako mieszkańcy silnej i niepodległej Rzeczypospolitej  pamiętamy o swojej historii, pamiętamy o swoich bohaterach i oddajemy im cześć. Po eucharystii delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod znajdującą się w bocznej nawie bazyliki tablica upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Druga część uroczystości miała miejsce w Dworze Karwacjanów i Gładyszów, gdzie odbył się recital Lecha Makowieckiego – poety i polskiego barda.
Więcej na stronie www.rdn.pl
Zdjęcie J.Frączek/Radio RDN Nowy Sącz
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl