• 28 marca 2024
  • Imieniny:  Anieli, Sykstusa, Jana

22 sierpnia

to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (#MDUOAP). Ta data została ustanowiona w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako reakcja na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.
22 sierpnia, godz. 21.00

Cała Polska - podświetlone zostaną budynki urzędów i instytucji kultury;
    Dobrzyń nad Wisłą, Góra Zamkowa - zapalimy pochodnie w geście solidarności z prześladowanymi;
    Internetowa akcja zapalania świec i zniczy oraz modlitwa jako wyraz solidarności z ofiarami prześladowań.

Jak wziąć udział?

Spotkaj się z nami w Dobrzyniu - weź ze sobą pochodnię lub świecę.
    LUB
    Podziel się zdjęciem zapalonej świecy i jej symboliką na Facebooku lub Twitterze. Oznacz Laboratorium, dodaj hashtag: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters.
    Możesz również ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, którą przygotowaliśmy z tej okazji. Znajdziesz ją tutaj: >kliknij<

Dołącz do obchodów - buduj kulturę wolności!
Dlaczego ten dzień jest ważny?

Zgodnie z szacunkami organizacji Open Doors, ok. 260 mln chrześcijan zmaga się ze szczególnie silnymi prześladowaniami w 50 krajach należących do Światowego Indeksu Prześladowań. W zeszłym roku w tych krajach 2983 chrześcijan zostało zabitych z powodu wiary, a 3711 było przetrzymywanych bez procesu, aresztowanych, skazanych lub więzionych.
    Według raportów ośrodka Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe, w 2018 roku doszło w Europie do 325 udokumentowanych przypadków naruszeń wolności sumienia i wyznania.
    W 2019 roku odnotowano w Polsce co najmniej 64 przypadki szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. Wstępne dane z pierwszego półrocza 2020 roku pozwalają sądzić, że w bieżącym roku możemy spodziewać się porównywalnego lub większego natężenia ataków.

Autor: Laboratorium Wolności