• 28 marca 2024
  • Imieniny:  Anieli, Sykstusa, Jana

Przypomnijmy. 28 maja br. firmie Hażbud został przekazany plac budowy   wielofunkcyjnych ścieżek rekreacyjnych nad Zbiornikiem Klimkówka. Był to efekt zawartej wcześniej umowy, pod którą podpisy, w imieniu Powiatu, złożyli- Maria Gubała Starosta Gorlicki i Stanisław Kaszyk Wicestarosta.

Całkowity  koszt tej przełomowej inwestycji zamyka się    w  kwocie  – 3 496. 000 zł. W tym 75 procent stanowi dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Realizując to przedsięwzięcie   Samorząd Powiatowy  wychodzi   na przeciw postulatom zgłaszanym od wielu lat przez podmioty gospodarcze i  mieszkańców wskazujących, że  powstanie infrastruktury turystycznej w obrębie zbiornika stanowi szansę  na  polepszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Ścieżka ma charakter wielofunkcyjny, ponieważ  w okresie letnim, będzie dostępna zarówno dla turystów pieszych, jak i miłośników wycieczek rowerowych, natomiast w okresie zimowym stanie  się profesjonalną trasą do uprawiania  narciarstwa biegowego. W efekcie powstanie ponad czterokilometrowa  trasa o  szerokości 2,5 m, o mieszanej nawierzchni asfaltowo – tłuczniowej.  Ze względu na ukształtowanie terenu niezbędne będzie wykonanie wielu kładek i przepustów. Pomyślano także o małej architekturze turystycznej w postaci stojaków i wiat rowerowych oraz ławek i tablic informacyjnych.

Pracę, mimo trudnych warunków pogodowych przebiegają bardzo sprawnie. Charakterystyka  terenu cechująca się  specyficznym ukształtowaniem, wymusza  wykonanie zaawansowanych prac ziemnych, a to z kolei powoduje  konieczność usunięcia dużej ilości  materiału. Mimo to jednak  zostały już  wytyczone spore fragmenty  trasy. Ponadto, w części  miejsc, gdzie będą zlokalizowane mostki, są już przygotowane betonowe podpory. Wykonawca zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana z godnie    z harmonogramem i całość będzie gotowa do końca roku.
Powstanie ścieżki wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą znacząco wzbogaci   ofertę rekreacyjną powiatu gorlickiego, gdyż dzięki niej  Klimkówka stanie się   atrakcyjnym produktem turystycznym i będzie mogła śmiało konkurować z  największymi zbiornikami wodnymi Małopolski.

„Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014 – 2020”.

Zdjęcia Daniel Markowicz