• 07 maja 2021
  • Imieniny:  Gizeli, Ludmily, Benedykta

Noc Świętojańska to święto przywitania lata. 27 czerwca w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku zorganizowana impreza plenerowa nawiązywała do staropolskiej tradycji.

Przyglądając się z boku na zorganizowane „Wianki” odnosiło się wrażenie, że czas się cofnął. Ten wyjątkowy klimat zapewniła sceneria. Stare chaty pamiętające czasy sprzed dziesiątek lat, ludowa muzyka, śpiewy, a przede wszystkim dobra energia, uśmiech i radość uczestników.

Ci, mniej wprawni w pleceniu wianków, mieli okazję wziąć udział w warsztatach wicia wianków, dla najmłodszych zorganizowano ludowe gry i zabawy, oraz konne przejażdżki w siodle.
Nieodłącznym elementem obchodów jest poszukiwanie kwiatu paproci, który zakwita tylko w tę jedną, szczególną noc, a znalazcy ma dać szczęście i bogactwo. Nie mogło więc zabraknąć gry terenowej w poszukiwaniu kwiatu paproci.
Szerokim echem niosły się śpiewy, a młodzi kawalerowie chcąc zaimponować płci pięknej prezentowali swoją sprawność skacząc nad ogniskiem.
Kolejną tradycją Nocy Kupały jest wróżebne puszczanie zielnych wianków na wodzie. Według legendy, ta dziewczyna, której wianek utonął lub odpłynął, z zamążpójściem musi poczekać. Natomiast ta, której został wyłowiony, niebawem stanie na ślubnym kobiercu, a jej wybrankiem zostanie ten, który wianek wyłowił. Zgodnie ze zwyczajem dziewczęta wrzuciły więc wianki do wody, a te ochoczo wyławiali młodzi mężczyźni.Ogólnie rzecz biorąc, impreza zorganizowana na „5 z plusem”, szkoda, że na kolejną przyjdzie czekać cały rok.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Gorlice, a zrealizowane zostało w ramach projektu etnoHORNEC. dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2020".

W związku z panującą pandemią COVID-19 całość wydarzenia została dostosowana do wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zdjęcia Bogdan Malesza

 

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E