• 18 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Boguslawy, Apoloniusza

W piątek, 1 grudnia w Kasztelu w Szymbarku odbył się finał XI Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego im. Wincentego Pola „Pieść o ziemi naszej – ziemi gorlickiej”.

Inicjatorem tej wyjątkowej rywalizacji młodzieży szkół ponadpostawowych powiatu gorlickiego jest Roman Dziubina – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego i opiekun Młodzieżowej Rady Powiatu.

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie, w którym motywem przewodnim jest ziemia gorlicka:
I. Piosenka
II. Wiersz
III. Strona internetowa lub film promujacy Beskid i Pogórze
IV. Prace Plastyczne


Wykonawców w kategorii „Piosenka” oceniało jury w składzie: Tomasz Kubala – przewodniczący, Maciej Lewek i Sławomir Janas. Zwycięzcami zostali:

I. Zespół Music Band z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, w składzie Szymon Zięba, Ilona Rząca, Milena Gubała, Katarzyna Dyczko, Oliwia Dajek – opiekun Katarzyna Szagryna-Przepióra. Utwór „Piosenka o nas i dla naszej ziemi”.
II. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej w skłądzie: Natalia Podwika, Karolina Orłowska, Weronika Pękala, Aleksandra Cieśla, Sandra Piekarz, Grzegorz Libront – opiekun Agnieszka Gołyźniak. Utwór „Moje Pogórze”
III. Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach w składzie: Monika Stawiarz, Krzysztof Wojtaczka, Kacper Wąs – opiekun Renata Rybczyk. Utwór „Anioły Beskidu Niskiego”.

Na konkurs w kategorii „Wiersz” wpłyneło 12 prac, z pieciu szkół ponadpodstawowych Powiatu Gorlickiego. Komisja konkursowa w składzie: Roman Dziubina – przewodniczacy, Zdzisław Tohl, Paweł Nowicki, po analizie wierszy, ich zgodności z tematyką oraz formą i środkami poetyckimi dokonała wyboru trzech utworów:

I miejsce – Karol Smołkowicz z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, opiekun Renata Rybczyk za wiersz „Mała Ojczyzna”, „w którym autor bardzo dojrzale wyraża swój poetycki zachwyt ziemi gorlickiej, krainy piekna, gdzie góry spotykają się z rzeką spokojną, wiatr tańczy w koronach drzew, ptaki śpiewają pieśni radosne, odnajdujemy ślady przodków, ziemia pelna przeszłości, a serca bija mocniej i czulej”.

II miejsce - Julia Kosiba z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, opiekun Lidia Woźniak, za wiersz „Kołysanka dla Wincentego” , „autorka wzruszająco opisuje mała ojczyznę, piękną, niepowtarzalną, gdzie historia zirna posiała na tej ziemi Matce, wdzięczne imiona dała – Beskid i Pogórze, a Wincenty Pol – człowiek o sercu wielkim – pozostawił na gorlickiej ziemi splątaną na zawsze Duszę”.

III miejsce – Martyna Dudek z Zespołu Szkół Tecznicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, opiekun Renata Rybczyk, za wiersz „Ból emigranta”, „opisujący poetycko piekno krajobrazu Beskidu Niskiego, tak sercu bliskiemu zwłąszcza odczuwaniu żalu, smutku, bólu za ziemią ojczystą na emogracji”.

Ponadto komisja zaproponowała dwa wyróżnienia, które otrzymały:
Karolina Niziołek z Zespołu Szkół Tecznicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, opiekun Renata Rybczyk, za wiersz „Mój dom”
Emilia Cygnarowicz z Branzowej Szkoły I stopnia Cechu Rzemiosła, Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach, opiekun Renata Rybczyk.


W kategorii „Film” komisja konkursowa w składzie: Yvetta Walecka, Tomasz Kubala, Bartłomiej Belniak, po obejrzeniu dziewięciu filmów konkursowych postanowiła przyznać:
I miejsce Zuzannie Burkot z I LO im. M. Kromera w Gorlicach za film „Gorlickie murale”, za pomysłowość realizacji, twórcze przedstawienie tematu, samodzielność i oryginalnośc wykonania. Opiekun artystyczny Joanna Nalepka-Sanek.

II miejsce zespołowi „Awangardowi” w składzie: Mateusz Matuła, Dominik Szczęk z Zespołu Szkół Tecznicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach za film „Wapienne”, za kreatywna realizację, różnorodność ujęć i kadrów, sporą dawkę xiekawych informacji i dynamikę przekazu. Opiekun artystyczny Janusz Smoła.

III miejsce zespołowi „Robloxers” w składzie: Jakub Reczek, Patryk wikowski z Zespołu Szkół Tecznicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach za film „Ziemie Skrzyńskich” za ciekawe i efektowne ujęcia, dbałość o opisy i podanie źródeł, umiejętne przedstawienie burzliwych losów majątków Skrzyńskich i twórcze opracowanie tematyki. Opiekun artystycznyc Janusz Smoła.

W kategorii „Prace plastyczne” komisja konkursowa w składzie: Tomasz Kubala, Agata Musiał-Janik i Wojciech Haberek o obejrzeniu siedmiu prac rysunkowych i malarskich i ich wnikliwej analizie przyznano:

I miejsce Weronice Dybaś z I LO im. M. Kromera w Gorlicach za pracę „Ratusz miejski”. Opiekun artystyczny Joanna Nalepka-Sanek.

II miejsce Julii Gut z I LO im. M. Kromera w Gorlicach. Opiekun artystyczny Joanna Nalepka-Sanek.

III miejsce Martynie Wójcik z Zespołu Szkół Tecznicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach za pracę „Łemkowski krzyż”. Opiekun artystyczny Renata Rybczyk.

Ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia dla:
Weroniki Pabis z I LO im. M. Kromera w Gorlicach za pracę „Cztery pory roku”. Opiekun artystyczny Joanna Nalepka-Sanek.
Filipa Stępkowicza z Branżowej Szkoły I stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach za pracę „Kościół drewniany w Libuszy z 1513 roku”. Opiekun artystyczny: Renata Rybczyk.

Nagrody wręczali Starosta Gorlicki Maria Gubała wraz z Wiceprzewodniczacym Rady Powiatu Romanem Dziubiną.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dziś zobaczyłam i tego co wysłuchałam w wykonaniu utalentowanej, pełnej pasji i energii grupy młodych ludzi, którzy stanowią przyszłość naszego społeczeństwa. Wasze talenty, umiejętności i ambicje są naprawdę inspirujące, a Wasza obecność wśród nas jest obietnicą lepszego jutra - mówiła podczas wystapienia starosta Maria Gubała. - Widzę w Was potencjał do zmiany i budowania lepszego świata. Niech Wasza ciekawość życia, zdolność do myślenia krytycznego i pragnienie nauki prowadzą Was ku osiągnięciu wielkich rzeczy. Nie bójcie się wyzwań, ponieważ właśnie w pokonywaniu trudności tkwi siła, która kształtuje charaktery i przemienia marzenia w rzeczywistość. Ważne jest, abyście nie tylko rozwijali swoje talenty, ale również byli świadomi swojej roli w społeczeństwie. Niech Wasza kreatywność służy nie tylko Wam samym, ale także innym. Bądźcie liderami, którzy potrafią inspirować innych, dzielić się wiedzą, wspierać tych, którzy tego potrzebują,   i być głosem dla tych, którzy są pozbawieni głosu.
Pamiętajcie, że świat jest pełen możliwości, które czekają na Wasze odkrycie. Działajcie więc z determinacją i nieustannie dążcie do doskonalenia siebie. Wierzę w Wasze zdolności, w Waszą siłę i w Waszą gotowość do zmiany - podkreśliła na zakończenie.

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E