16 czerwca 2019 01:10
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
40 lat minęło  wystawa Jacka Kosiby
Redaktor: Ewa Żarnowska    25.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego

Siwa broda, uśmiech i aparat fotograficzny – to nieodłączne atrybuty Jacka Kosiby. Można by się pokusić o stwierdzenie, że w Gorlicach znają go niemal wszyscy. Zarówno jego jak i jego fotografie.

Jacek Kosiba to człowiek o niezwykłej skromności, fotografia jest jego pasją i jej poświęca każdą wolną chwilę. Tę pasję realizuje od 1956 roku. Dekada lat 70-tych, która zaowocowała pięknym zdjęciami ziemi gorlickiej, upłynęła także na jego zaangażowaniu w pracę Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1974 roku uzyskał uprawnienia zawodowe z fotografii a cztery lata później tytuł instruktora fotograficznego. Swoje prace, wcześniej robione do tzw. szuflady zdecydował się pokazać światu dopiero w roku 2008, za namową przyjaciela Stanisława Hübnera i byłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach – Magdaleny Miller.
    Na wystawie zorganizowanej w Domu Polsko – Słowackim zaprezentował serię czarno-białych zdjęć Gorlic, świadczących o nieubłaganym przemijaniu czasu. To, co można było zobaczyć przeszło już do historii, zmieniła się przecież topografia, niektórych budynków już nie ma, w ich miejsce lub tuż obok pojawiły się inne.
    W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Slavomir Nagy, gratulując autorowi tej wyjątkowej wystawy. Gorlice zatrzymane w kadrze lat 70-tych, można będzie oglądać do 29 listopada.

Informacja Yvetta walecka
Zdjęcia Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach