• 18 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Boguslawy, Apoloniusza

W czwartek 5 stycznia br. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbęda się dwa wernisaże wystaw malarstwa Grazyny Kulig i Arkadiusza Kapłona.

Grażyna Kulig - absolwentka Akademii Nauk Stosowanych   w  Nowym  Sączu,    kierunek – edukacja   artystyczna  w  zakresie sztuk plastycznych. Maluje od najmłodszych lat, inspiracją do twórczości jest pejzaż, martwa natura, kwiaty, portret. Wypowiada się w różnych technikach, takich jak: olej, akryl, pastel, kolaż, akwarela, grafika  a komputerowa, również tkanina artystyczna i rzeźba (około 400 prac). W latach 2002 – 2006  pełniła funkcję prezesa TPSP,  obecnie wiceprezesa   w Nowym Sączu. Chętnie udziela się w pracy społecznej. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, na terenie całego kraju, a to: Koło, Kraków, Nowy Sącz,  Stary Sącz, Krynica, Gorlice, Limanowa,  Puławy,  Kazimierz Dolny,  Nowy Targ,  Zakopane,  Szczawnica. Jej obrazy znajdują się w muzeach, kościołach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą - Szwecja, Niemcy, Ameryka. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych  i tematycznych  (razem około stu wystaw). Wiele razy nagradzana i wyróżniana. Posiada „Medal 7oo- lecia Miasta Nowego Sącza”, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, „Srebrny Krzyż Zasługi” i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej trudne przeżycia i osiągnięcia, jako jednej z najpopularniejszych i najbarwniejszych nowosądeckich postaci, stały się inspiracją znanej pisarki, Jadwigi Marzec do napisania ciekawej biografii   pt.  „Marzenia nie liczą lat”

Arkadiusz Kapło "Pomiędzy"  to cykl prac tworzy odbicie rzeczywistości artysty, ponadzmysłowej, psychicznej. Główną inspirację stanowi modyfikacja wypływająca z muzyki i literatury, tworząc własny złożony wymiar. Kolejną warstwę tworzy kształtująca się, rzeczywistość otaczająca, zastana. Otrzymana w ten sposób zwielokrotniona przestrzeń umiejscowiona jest POMIĘDZY światem realnym, a nadrealnym. Połączenie wielu wymiarów wzbogaca każdą z tych powierzchni. Przedstawienia przenikają się, ściśle ze sobą wiążąc trwale, twórca jest jednak ciągle POMIĘDZY. Jest inicjatorem konkretnych wymiarów i jedynym połączeniem między nimi. Niektóre obrazy mają otwarte przesłanie, są dość klarowne, często stanowią powrót do przeszłości artysty. Inne są urywkami snów, opowieści i mitów. Do których światów należą poszczególne elementy kompozycji, ludzie, zwierzęta, nie wiadomo. Nie zawsze otaczająca rzeczywistość jest czytelna.
Mieszające się wątki, przeplatające się tematy sacrum i profanum, ukazują motywy z osobistego życia twórcy, stanowią sploty przeszłości odnosząc się do teraźniejszości. Kompozycje donośniej wybrzmiewają poprzez połączenia różnic, zestawienia kontrastów form. Wykreowana w ten sposób przestrzeń, zawieszona w nadrealnej sferze, przyciąga odbiorcę swą tajemnicą, wciąga w grę. Zagadkowość kompozycji powoduje, iż esencją zamierzeń nie jest płaski realizm, ale mocne przetworzenie, stworzenie własnej rzeczywistości. Ta niewytłumaczalność jak i enigmatyczne zestawienie form stanowią charakter cyklu "Pomiędzy". Odbiorca zostaje zachęcony do stopniowego odkrywania tajemnicy, snucia własnych przemyśleń, odnalezienia osobistej interpretacji - niematerialnego połączenia się z artystą.