• 18 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Boguslawy, Apoloniusza

Rok 2022 w samorządzie powiatowym zakończył się podjęciem przez Radę Powiatu Gorlickiego, uchwał: Budżetowej na 2023 rok oraz w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Gorlickiego.

Zgodnie z uchwałą dochody budżetu na 2023 rok zaplanowano w wysokości 162.076.126 zł, a wydatki w wysokości ponad 172.495.706 zł. Deficyt w wysokości 10.419.580 zł sfinansowany zostanie przychodami pochodzącymi z kredytu bankowego oraz przychodami z lokat.

Budżet Powiatu Gorlickiego w 2023 r. będzie realizowało 25 jednostek budżetowych tj. Starostwo Powiatowe, 15 jednostek oświatowych, 5 jednostek pomocy społecznej, w tym trzy domy pomocy społecznej, Centrum Opieki nad Dzieckiem oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Drogowy, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej.

Struktura środków budżetowych przedstawia się następująco:
•    działalność oświatowa - 77.504.219 zł (44,9% wydatków)
•    wsparcie rodziny, pomoc i polityka społeczna - 30.887.061 zł (17,9% wydatków)
•    administracja publiczna - 14.932.520 zł (8,6% wydatków)
•    bezpieczeństwo i ochrona zdrowia - 8.138.576 zł (4,7% wydatków)
•    drogi - 29.418.717 zł (17,1% wydatków)
•    gosp.nieruch., rolnictwo, leśnictwo i ochrona środ. - 3.923.727 zł (2,3% wydatków)
•    geodezja, kartografia i nadzór budowlany - 3.554.965 zł (2,1% wydatków)
•    rezerwy i obsługa długu - 3.735.000 zł (2,2 % wydatków)
•    kultura, kultura fizyczna i turystyka - 400.921 zł (0,2% wydatków)

Wydatki związane z działalnością oświatową stanowią niemal połowę wydatków budżetu na 2023 r. Należy podkreślić, że subwencja oświatowa w wysokości 62,6 mln zł stanowi pokrycie dla 89% wydatków jednostek oświatowych. Pozostałą kwotę wydatków (7,4 mln zł) Powiat zmuszony będzie sfinansować z własnych środków.
Projekt uchwały budżetowej Powiatu Gorlickiego na 2023 r. został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Pozytywną opinię Komisji Budżetowo-Finansowej i Mienia Powiatu dot. uchwały budżetowej przedstawił jej przewodniczący, radny Janusz Augustowski. Uchwała budżetowa Powiatu Gorlickiego podjęta została 15 głosami „za”.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Gorlickiego przedstawiła Skarbnik Powiatu Agnieszka Szkaradek. Po przedstawieniu pozytywnej opinii Komisji Budżetowo-Finansowej i Mienia Powiatu przez jej przewodniczącego, uchwała została podjęta.

Ponadto Rada podjęła uchwały w sprawie zmian w Uchwale Budżetowej Powiatu Gorlickiego i Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok 2022 oraz w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem 2022 r.

Radzie przedstawiony został przez dyrektora Wydziału Komunikacji Stanisława Zielińskiego, projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Gorlicki umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na linii Gorlice-Sękowa-Małastów-Gładyszów-Zdynia-Smerekowiec-Gorlice.  Po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisje: Inwestycji i Ochrony Środowiska oraz Budżetowo-Finansową i Mienia Powiatu, uchwała została podjęta jednogłośnie.
Przypomnijmy, że 18.07.2019 r. weszła w życie ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Ustawa ta daje możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Funduszu zadań własnych organizatorów publicznego transportu zbiorowego, polegających na utworzeniu połączeń autobusowych, by usprawnić komunikację publiczną oraz wyeliminować wykluczenie komunikacyjne na terenie JST. Dopłata będzie udzielana od dnia uruchomienia do dnia 31 grudnia 2023 r. Jednostkami współfinansującymi przewozy po uzyskaniu dopłaty będą: Powiat Gorlicki jak organizator, Gmina Sękowa i Gmina Uście Gorlickie.

Rada podjęła także uchwały w sprawach:
•    ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów oraz wysokości kosztów powstałych wskutek wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, jeżeli odstąpiono od usunięcia pojazdu z powodu ustania przyczyny jego usunięcia
•    sprzedaży nieruchomości gruntowych położnej w Klimkówce
•    sprzedaży nieruchomości gruntowej położnej w Ropie
•    wyrażenia zgód na wydzierżawienie nieruchomości w obrębie Szpitala
•    zatwierdzenia planów pracy Komisji Rady Powiatu Gorlickiego na rok 2023

Złożone przez radnych interpelacje i wnioski wraz z odpowiedziami, protokołem i transmisją z sesji dostępne będą w BIP.

Sesję zakończyły noworoczne życzenia od Przewodniczacego Rady Powiatu.