• 04 lutego 2023
  • Imieniny:  Andrzeja, Weroniki, Joanny

Małopolska solidarnie wspiera uchodźców z Ukrainy. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mogą liczyć na pomoc naszych mieszkańców, którzy w niezwykły sposób zareagowali na tragedię jaka rozgrywa się w Ukrainie.

Niemal wszystkie małopolskie placówki medyczne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz rzesze wolontariuszy ruszyli na pomoc tym, którzy teraz najbardziej tego potrzebują. Organizowane są zbiórki, wolontariat i transport. Trwa akcja przekazania przez placówki medyczne z Małopolski, sprzętu do ukraińskich szpitali.

Już 27 lutego województwo uruchomiło pierwszy pociąg humanitarny Kolei Małopolskich. W tym zakresie Koleje Małopolskie, PolRegio i Koleje Dolnośląskie współpracują z PKP Intercity. Pociągami w Małopolsce przewieziono już ok. 30 tys. osób.

Województwo Małopolskie w ramach systemowego wsparcia uchodźców uruchomiło Małopolską Tarczę Humanitarną (MTH), która umożliwi szybką i skuteczną reakcję na bieżące problemy związane z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomoc obejmie także długoterminowe działania na rzecz ofiar tej wojny.

Źródło UMWM

POWIAT GORLICKI TO: