• 20 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach diagnozuje, leczy i rehabilituje pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Ma w swojej kadrze doświadczonych lekarzy i pielęgniarki, a już niedługo jego potencjał jeszcze bardziej wzrośnie. Dzięki rządowemu dofinansowaniu do placówki trafi nowa aparatura i karetka sanitarna transportowa.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z dyrektorem Szpitala Marianem Świerzem umowę potwierdzającą przyznanie placówce w 2022 roku 2 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na zakup aparatury i sprzętu medycznego. W wydarzeniu uczestniczyli: poseł Barbara Bartuś, senator Wiktor Durlak oraz zastępca dyrektora Szpitala ds. medycznych Jolanta Malinowska-Pietrachowicz.

Sprzęt, który trafi do Szpitala dzięki rządowemu wsparciu, dodatkowo podniesie jakość świadczonych tu usług. To znaczna poprawa bezpieczeństwa mieszkańców powiatu i wszystkich pacjentów, którzy zgłoszą się do Szpitala, potrzebując niezbędnej diagnostyki.

W szczytowym okresie pandemii Szpital zabezpieczał łącznie prawie 150 łóżek dla pacjentów z COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia (w tym 12 respiratorowych), udzielając także świadczeń na tzw. III poziomie zabezpieczenia, w zakresie psychiatrii dorosłych.

Przyznane Szpitalowi w Gorlicach środki zostaną przeznaczone na zakup: spektometru masowego, karetki sanitarnej transportowej, dwóch sterylizatorów parowych, aparatu do rzutu minutowego serca oraz Analizatora ABACUS Genomera.

Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach aktualnie bierze udział również w programie wieloletnim Narodowa Strategia Onkologiczna. Placówka stanowi punkt kontrolny dla lekarzy opieki zdrowotnej oraz osób gotowych poddać się badaniu wykrywającym raka płuc za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Na ten cel Szpital otrzymał z budżetu państwa 285 tys. zł.

Foto Piotr Boczoń/Gorlice24
Źródło MUW w Krakowie