• 19 marca 2024
  • Imieniny:  Józefa, Bogdana

3 lutego br. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach w ramach XXVII Mistrzowskich Kursów Muzycznych wystąpią Joanna Okoń – skrzypce i Katarzyna Glensk – fortepian.

Program:
Piotr Maszyński - Romans
Zofia Ossendowska  - Hildago e Gitana
Wacław Niemczyk -Valse Caprise
Stanisław Lipski - Improvisation op.10
Alfred Mistowski - Gigue
Feliks Nowowiejski - Legenda
Adam Wieniawski - Orientale
Poldowski - Tango
Tymoteusz Adamowski - Mazur
Joseph Achron - Melodia hebrajska
Mieczysław Weinberg -  Rapsodia na tematy mołdawskie op.47 nr 3

Joanna Okoń
Artystka wywodząca się z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Na estradach koncertowych występowała od najmłodszych lat, grając z matką - pianistką Aliną Jasielską-Okoń. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia magisterskie w klasie prof. Janusza Kucharskiego oraz studia podyplomowe pod kierunkiem prof. Jana Staniendy). W 2012 r. zakończyła staż artystyczny w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.
Kunszt i wrażliwość muzyczną doskonaliła min. u słynnej skrzypaczki Mariny Jaszwili oraz podczas prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria), gdzie przez kilka letnich sezonów pracowała pod okiem takich dyrygentów jak sir. Neville Marriner, Fabio Luisi, Shandor Vegh, Leopold Hager, oraz Heinrich Schiff. Laureatka I nagrody na Przesłuchaniach Młodych Skrzypków w Warszawie (1991 r.) oraz VI nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu (1993 r.). Wystąpiła dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kob (Japonia).
Brała udział min. w projekcie muzycznym „Mity” organizowanym przez Jeunesses Musicales i przedstawionym w Teatrze Małym w Warszawie oraz Teatrze im St. Witkacego w Zakopanem. Współpracowała z tak słynnymi zespołami muzycznymi, jak: “Warszawscy Soliści Concerto Avenna” pod kierunkiem Andrzeja Mysińskiego oraz Sinfonia Varsovia, z którą współpracuje jako skrzypaczka do chwili obecnej. W 2014 roku artystka wraz z pianistką Natalią Zubko i wiolonczelistką Anną Wróbel nagrała płytę z dziełami kameralnymi Henryka Melcera wydaną przez wytwórnie Acte - Prealable.
W czerwcu 2018 roku jako członek kwartetu Pan-Ton wystąpiła z Davidem Krakauerem podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie wykonując specjalnie napisany na tę okazję kwintet "Dybuk" kompozytora Wlada Marhuletsa.
W styczniu 2018 wraz z pianistką Katarzyną Glensk dokonała nagrania nieznanych dzieł muzyki polskiej wydanych na płycie "Polish Impressions" przez wytwórnie Anagram.
Ważne miejsce w życiu artystki zajmuje działalność pedagogiczna (ZPSM nr.1 w Warszawie) jak również uczestnictwo w organizowanych przez Filharmonię Narodową koncertach dla dzieci i młodzieży.
W październiku 2018 roku w ramach "Invitation Festival” wraz z pianistką Katarzyną Glensk wystąpiła w Carnegie Hall (Weill Recital Hall) w Nowym Jorku.

Katarzyna Glensk
Utalentowana polska pianistka, koncertuje jako solistka i kameralistka. W 2018 roku zadebiutowała wraz ze skrzypaczką Joanną Okoń w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Występowała w wielu krajach Europy oraz w Rosji. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, regularne występuje z recitalami Chopinowskimi, zapraszana jest na festiwale muzyczne.Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Opolu w klasie Mariusza Danilewskiego. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Kontynuowała naukę na studiach podyplomowych u prof. Jana Ekiera oraz prof. Bronisławy Kawalla. Sztukę pianistyczną doskonaliła jako stypendystka Trinity College of Music w Londynie.
Katarzyna Glensk dorobku ma wiele nagród i wyróżnień, między innymi I nagrodę na  Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych im. L. Janačka (Brno), I nagrodę L. Smith Duo Prize (Londyn) – obie w duecie z Ewą Mizerską, I nagrodę The Chopin Prize (Londyn) oraz II nagrodę w konkursie E. Schumann Duo Prize  (Londyn).Artystka stale współpracuje ze znakomitymi instrumentalistami: skrzypaczką Henryką Trzonek ( Frankfurt ), klarnecistą Erwinem Thomczykiem (Darmstadt). Wraz ze skrzypaczką Joanną Okoń nagrała w roku 2018 płytę z nieznanymi utworami kompozytorów polskich Polish Impressions.
W duecie z wiolonczelistką Evvą Mizerską nagrała płytę z utworami Krzysztofa Meyera.Z okazji Roku Chopinowskiego pianistka nagrała płytę z utworami kompozytora.
Katarzyna Glensk prowadzi  aktywną działalność pedagogiczną, będąc nauczycielem dyplomowanym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak zachęcamy Państwa do dokonania rezerwacji na stronie http://festiwale.penderecki-center.pl/wydarzenie/10 w celu zapewnienia sobie miejsc siedzących.