• 18 października 2021
  • Imieniny:  Juliana, Lukasza

13 października to dzień, który na długo zapadnie w pamięci lokalnej społeczności Brzany. Tutejsza Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika obchodziła jubileusz 50.lecia powstania połączony z nadaniem sztandaru. W uroczystościach wzięła udział m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz członkowie Zarządu Powiatu Adam Urbanek i Jerzy Nalepka.

Sztandar stanowi znak tożsamości, łączy i jednoczy wspólnotę. Stanowi jednocześnie wyzwanie i wielki obowiązek. Chwila nadania sztandaru szkole jest jedną z najdonioślejszych w jej historii.
Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Brzanie zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz wielu dostojnych gości. Rozpoczęła się mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych, którą odprawił proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, ks. Marian Chełmecki. W kazaniu nawiązał do źródeł, tradycji i symboliki sztandaru. Podczas mszy dokonano uroczystego poświęcenia sztandaru szkoły.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Brzanie. Tutaj gości powitał dyrektor szkoły Andrzej Skórski. W wystąpieniu zwrócił uwagę na wspaniałą tradycję szkoły i podkreślił rangę jubileuszu. Ważnym elementem ceremonii było odczytanie Aktu Nadania Sztandaru. Wzruszającą i podniosłą chwilą było przekazanie sztandaru na ręce dyrektora szkoły, który uklęknąwszy na prawe kolano, ucałował go, a następnie przekazał szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Kolejnym punktem było ślubowanie, złożone przez przedstawicieli uczniów.

W części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Maria Gubała w imieniu własnym i władz samorządowych Powiatu Gorlickiego przekazała na ręce dyrektora szkoły okolicznościowy grawerton wraz z życzeniami i gratulacjami z okazji jubileuszu. Życzenia przekazali również m.in. członek Zarządu Powiatu Adam Urbanek i Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.
Uroczystość zwieńczyła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły.

Szkoła w środowisku małych lokalnych społeczności to swoiste centrum nauki i wychowania, pełniące również bardzo istotną rolę kulturotwórczą – podkreśla starosta Maria Gubała. Z szacunkiem i dumną myślimy o ludziach, którzy przed pięćdziesięciu laty, doceniając doniosłość kształcenia, przyczynili się do utworzenia w Brzanie szkoły. Jesteśmy winni im wielką wdzięczność w formie naszej pamięci – pamięci o prekursorach szkolnictwa na terenie powiatu gorlickiego. Nowy Sztandar będzie nie tylko symbolem Szkoły, jej historii i tradycji ale także znakiem łączącym tych, którzy opuścili jej mury oraz obecnych i przyszłych uczniów i nauczycieli – dodaje na zakończenie.

Zdjęcia spbrzana.pl

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E