• 19 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Adolfa, Tymona, Leona

Samorządowcy i uczestnicy Grupy Wymiany Doświadczeń spotkali się w Gorlicach. Wymienili doświadczenia z zakresu zarządzani sektorem oświaty.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu  oświatą, ukierunkowanym na rozwój szkól i kompetencji kluczowych uczniów – II etap” wdrażanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Związek Miast Polskich. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, a także przeanalizowaniu obecnej sytuacji oświaty.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zarządzania oświatą ukierunkowanego na kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy. Grupą docelową są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe szczebla gminy i powiatu, a w szczególności osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w samorządzie w zakresie spraw oświatowych.
Spotkanie otworzyła Starosta Gorlicki Maria Gubała. Następnie moderator GWD Zbigniew Czelepak wprowadził uczestników do tematyki spotkania, poddał również analizie wyniki ankiet uczniów klas pierwszych ponadpodstawowych dotyczących preferencji wyboru szkoły i kierunku kształcenia.
Prezentacje węzłowych problemów zarządzania oświatą w powiecie gorlickim przedstawił Tadeusz Mikrut Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu. By lepiej zapoznać uczestników spotkania z praktycznymi efektami działań powiatu w obszarze kształcenia zawodowego uczestnicy mieli okazję zwizytować Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach.
Praktyczne wnioski z funkcjonowania Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji, przedstawiła Renata Stępień Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach.
Dyskutowano również nad założeniami systemu wsparcia, doskonalenia i rozwoju pracowników JST w realizacji zadań oświatowych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z powiatów: bocheńskiego, gorlickiego, kieleckiego, łańcuckiego oraz nowotarskiego, a także eksperci Związku Miast Polskich.
Wdrażany projekt jest projektem pozakonkursowym o charakterze koncepcyjnym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Osi Priorytetowej II, Działania 2.10, Program Operacyjnym WIEDZA-EDUKACJA-ROZWÓJ na lata 2014-2020.
Zdjęcia CKZ w Gorlicach