• 20 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Podczas uroczystego spotkania dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego w Wygiełzowie, pożegnano ustępującego ze stanowiska dyrektora muzeum w Gorlicach - Zdzisława Tohla i powitano jego następczynię – Katarzynę Szepieniec.

W ramach cyklicznych spotkań pod hasłem Małopolskie Kadry Kultury, dyrektorzy instytucji kultury spotykają się, aby omawiać najważniejsze bieżące sprawy oraz istotne dla ich działalności zagadnienia. Pierwsza w roku 2023 edycja wydarzenia została zorganizowana 2 marca w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Jednym z punktów programu była specjalna uroczystość dotycząca Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Z końcem grudnia ub. roku upłynęła kadencja dotychczasowego dyrektora gorlickiego muzeum – Zdzisława Tohla. Był on związany z instytucją od czasu jej powstania w roku 2011. Wtedy to objął stanowisko jako ówczesny dyrektor, dającej początek muzeum, Galerii Dwór Karwacjanów w Gorlicach.  W podziękowaniu za wieloletnie zasługi na tym stanowisku, Marszałek Witold Kozłowski, z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Małopolskiego - Iwony Gibas i za aprobatą Zarządu, w ubiegłym roku zawnioskował o specjalne państwowe odznaczenie dla ustępującego dyrektora.

Podczas spotkania w Wygiełzowie, Zdzisław Tohl otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Odznaczenie wręczyła marszałek Iwona Gibas, która odczytała także list ze specjalnymi podziękowaniami skierowany do laureata:
- To wspaniałe podsumowanie zawodowej działalności związanej przede wszystkim z Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Przez dekadę pełnił Pan funkcję dyrektora tej wyjątkowej instytucji kultury. Tworzył Pan ją od podstaw i patronował jej pierwszym wielkim osiągnięciom. Gorlickie muzeum stało się jedną z najważniejszych kulturalnych wizytówek regionu. To nowoczesna, wielooddziałowa instytucja, która funkcjonuje w ponad dwudziestu zabytkowych obiektach architektury, na terenie czterech miejscowości powiatu gorlickiego. Zwiedzający mogą korzystać z bogatej oferty galerii sztuki, parku etnograficznego, czy unikatowej w skali kraju, ocalającej łemkowską spuściznę Zagrody Maziarskiej. Gorlickie muzeum jest również przestrzenią koncertów muzycznych oraz miejscem otwartym na wydarzenia związane z kulturą ludową. Nie sposób też pominąć udziału muzeum w ważnych dla małopolskiej kultury projektach inwestycyjno-remontowych takich jak „Skansenova” i „Muzea otwarte”.

Uroczystemu pożegnaniu ustępującego dyrektora muzeum w Gorlicach, towarzyszyły również podziękowania dla, kierującej samodzielnie muzeum w ostatnich dwóch miesiącach, zastępcy dyrektora instytucji - Magdaleny Zalesko oraz oficjalne powitanie następczyni dyrektora Tohla. Katarzyna Szepieniec, która została powołana uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego na stanowisko nowego dyrektora muzeum, odebrała w Wygiełzowie akt powołania.

Uczestnicy spotkania w Wygiełzowie, poza omówieniem spraw bieżących instytucji kultury, wzięli także udział m.in. w szkoleniu przygotowanym przez Biuro Audytu i Kontroli UMWM, obejrzeli prezentację dotyczącą planowanych na rok 2023 inwestycji oraz zapoznali się z możliwościami projektu Erasmus +, które za pośrednictwem łączą online zaprezentował Bartosz Stawiarz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Źródło UMWM

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E