• 28 marca 2024
  • Imieniny:  Anieli, Sykstusa, Jana

Wytwarzamy coraz więcej śmieci. Tworzywa sztuczne, a w tym w znacznej mierze plastikowe torby, to 8 mln ton odpadów trafiających co roku do oceanów. Jeśli to szokujące tempo nie zwolni, według prognoz Programu Środowiskowego ONZ do 2050 roku będzie w nich więcej plastiku niż ryb.

Odpady w pięciu kolorach

Na polski rynek trafia rocznie około 1 mln ton plastikowych opakowań i liczba ta ciągle wzrasta. Warto się nad tym zastanowić, kiedy pakujemy zakupy do foliowej torebki, której przeciętny czas wykorzystania to 30 sekund. A jeśli już przyniesiemy zakupy w plastikowej siatce – nie wyrzucajmy jej do odpadów zmieszanych! Jeśli nie masz ich w domu, to z pewnością w twojej okolicy są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przeciętne gospodarstwo domowe może w ten sposób przesegregować około 30% śmieci! Jest to prawie gotowy surowiec do produkcji przemysłowej. Obecnie do pięciu kontenerów wrzucane są oddzielnie: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane.

Po co segregować?

Segregacja odpadów pozwala na przetworzenie w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w formie nowego produktu. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co niewątpliwie przynosi korzyść środowisku. Rozdzielając śmieci ograniczamy ilość tych, które w innym wypadku zanieczyściłyby środowisko i stanowiły zagrożenie dla życia oraz zdrowia ludzi. I tak np. oddzielanie makulatury przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia wycinki drzew. Ze stu ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku – a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

Segregowanie odpadów przynosi korzyści dla naszego portfela– segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie kilkakrotnie wyższy. Recykling pozwala więc na oszczędność pieniędzy, energii, surowców i środowiska naturalnego.

Mniej śmieci w śmieciach

W zmniejszeniu ilości śmieci pomocne są zgniatarki. Można nimi zgniatać puszki aluminiowe i butelki plastikowe. Objętościowo możemy zmniejszyć ilość odpadków (butelki plastikowe i puszki ) nawet o 90 %. Tak więc samochody odbierające nawet posegregowane śmieci mogą zabrać ich więcej, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości odbiorów. Oszczędność to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych w ciągu roku.

Świetnym sposobem na niektóre odpadki jest ich twórczy recykling. Pojemniki na kredki z metalowych puszek, papierowa wiklina (wypleciona z rurek powstałych ze skręconych gazetowych pasków) to proste do zrobienia, a przy tym efektowne wykorzystanie odpadów.

W plastikowych pojemnikach można z powodzeniem sadzić rośliny, szczególnie dobrze sprawdzają się jako miejsce na rozsady. Z butelki plastikowej łatwo zrobić wazon, ozdoby na choinkę, pojemnik na nasiona roślin oraz cebulki roślin i wszelkie ogrodowe urządzenia. Zużyte szklane opakowania można zmienić w karmnik dla ptaków, nowoczesne doniczki lub lampkę nocną. Ilość możliwości ponownego wykorzystania odpadów jest nieograniczona!

#ekologianacodzień #mniejznaczywięcej #ekologianatrudneczasy #ekooszczędności

Źródło UMWM

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E