• 29 marca 2024
  • Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

W sobotę 17 września w Gorlicach odbyły się powiatowe obchody Światowego Dnia Sybiraka połączone z 83. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Uroczystości rozpoczęła msza święta za ojczyznę i poległych w jej obronie w Bazylice Mniejszej  pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach, z intencji Zarządu Powiatu Gorlickiego i Burmistrza Gorlic.

Następnie poczty sztandarowe wraz z pozostałymi uczestnikami przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pod odnowionym z inicjatywy Starosty Gorlickiego Marii Gubały, Krzyżem Katyńskim oddano hołd poległym, składając wieńce i wiązanki kwiatów.

Głos zabrała Starosta Gorlicki Maria Gubała, która przypomniała m.in. pakt Ribbentrop-Mołotow, aneksję terytorium Polski, decyzję o tajnej eksterminacji Polaków, wywózki na Syberię.
- Wówczas nie byliśmy gotowi ani na cios z zachodu ani na „cios w plecy” ze wschodu.  Musieliśmy przegrać. Także dlatego, że nikt na świecie nie potrafił powstrzymać tych zachłannych ideologii: komunizmu i nazizmu – mówiła starosta.

Starosta mówiąc o zbrodniach totalitaryzmu Stalina, wspomniała o męczeństwie Polaków: - Rozpoczął się czas terroru, aresztowań i deportacji. Systematycznie, dom po domu. Skazani na tułaczy los - nie mieli nawet czasu, by się spakować. Nie wszystkim udało się zabrać chociaż najpotrzebniejsze rzeczy. Była to dla nich najcięższa próba życiowa. Wielu nigdy nie powróciło do swojej ojczyzny, pozostali w śniegach Syberii i stepach Kazachstanu. 

Nawiązała w swoim wystąpieniu do Światowego Dnia Sybiraka: -  Spotykamy się dzisiaj pod Krzyżem Katyńskim – symbolem ofiar zbrodni sowieckich popełnionych na polskim narodzie. Jesteśmy tu w imię prawdy. Prawdy i pamięci! Pamięci o rozstrzeliwanych przez NKWD oficerach, o matkach i dzieciach przewożonych bydlęcymi wagonami w mroczne miejsca przeklętej ziemi – niegościnne i nieprzebyte syberyjskie bory, gdzie nawet słońce latem świeciło słabo, albo na niekończące się płaskie, kazachskie stepy, o codziennej walce bezbronnych o przetrwanie, o śnieżnej ślepocie, o chorobach wywoływanych przez głód i insekty, o ludzkim życiu nie mającym żadnej ceny. Zbyt młodzi na śmierć, zbyt starzy na życie w krainie, gdzie nie było nadziei - Golgocie wschodu.

Chylę dziś przed Państwem czoło – mówiła zwracając się do przedstawicieli Sybiraków i kombatantów - składam hołd i uznanie za wasze cierpienie, za odwagę, za niezłomność waszego ducha. Jesteście obrazem naszej historii i tożsamości. Dziękujemy za Wasze łzy, za Wasze cierpienie. Uczymy się od Was miłości do Polski – którą nosicie w sercu -  i przywiązania do patriotycznych tradycji. Dziękujemy za naukę miłości i wierności ojczyźnie.

 

W wystąpieniu poruszyła również temat wojny na Ukrainie:  Zbrodniczego aktu, fałszywie tłumaczonego przez sowiecką propagandę, że Rosja stała się ofiarą agresywnego Zachodu. Zaś Ukraina to państwo upadłe, a jej politycy to neonaziści. Przeczą temu dobrze znane nam fakty: masakra ludności w Buczy, Borodziance, Czernihowie i Sum, ciała mordowanej ukraińskiej ludności cywilnej, bombardowane szkoły, kobiety rodzące w metrze, rozstrzeliwani starcy. Ukraina jednak się nie poddaje i walczy. Walczy o prawo do wolności i nienaruszalności swoich granic.

 

Na zakończenie skierowała słowa do licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych: W dzisiejszych czasach postawa patriotyczna wydaje się być niemodna... Ale proszę Was o pamięć i szacunek dla przeszłości. Promujmy wspólnie te symboliczne, historyczne dni i bohaterów tamtego czasu, abyśmy nigdy nie zatracili naszej narodowej tożsamości.
Dziękuję wszystkim, którzy przyszli tutaj, pod Krzyż Katyński, aby oddać hołd bohaterom września 39 roku, którzy przelewali swoją krew na frontach II wojny światowej w imię wolnej Polski oraz znosili nieludzkie męki w obozach i na zsyłkach.

 

Głos zabrała również Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś.

 

Po wystąpieniach złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu samorządowców ziemi gorlickiej wieniec składali: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego oraz wiceprzewodniczący Roman Dziubina, zastępca Burmistrza Gorlic Lukasz Bałajewicz i Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak, wieniec w imieniu Sybiraków i Kombatantów powiatu gorlickiego składał m.in. Zbigniew Lewczykowski prezes Zarządu Koła ZS w Gorlicach, wiązanki złożyli Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gorlice oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Mariusz Piotrowski i Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach mł.bryg. Waldemar Krok.

Na zakończenie, wszyscy zebrani wsłuchali się w słowa „Marszu Sybiraków”:

Z miast kresowych
Wschodnich osad i wsi
Z rezydencji białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli
Szli z uporem ponad dwieście lat

 

Wydłużyli drogę carscy kaci
Przez Syberię wiódł najkrótszy szlak
I w kajdanach szli Konfederaci
Mogiłami znacząc polski trakt

Z Insurekcji Kościuszkowskiej
Z powstań dwóch
Szkół barykad Warszawy i Łodzi
Konradowski unosił się duch
I nam w marszu do Polski przewodził

A myśmy szli i szli dziesiątkowani
Przez tajgę stepy plątaniną dróg
A myśmy szli i szli niepokonani
Aż „Cud nad Wisłą" darował nam Bóg

Z miast kresowych
Wschodnich osad i wsi
Szkół urzędów i kamienic i chat
Myśmy znów do Niepodległej szli
Jak z zaboru sprzed dwudziestu lat

Bo od września od siedemnastego
Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas
Przez lód spod bieguna północnego
Przez Łubiankę przez Katyński Las

Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże
Nie zatrzymał nas czerwony kat
Bo przed nami Polska coraz bliżej

I myśmy szli i szli dziesiątkowani
Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg
I przez Ludową przeszliśmy niepokonani
Aż Wolna Polskę raczył wrócić Bóg

 

Obchody zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przy obelisku Zesłańców Sybiru.

 

Uroczystość prowadził Krzysztof Sobolewski z Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

 

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E