• 29 marca 2024
  • Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

 

Już od kilku lat 22 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło ów dzień w odpowiedzi na alarmujący w skali świata wzrost liczby przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię. Otwarte praktykowanie religii coraz częściej spotyka się z niechęcią czy wręcz wrogością, a osoby wierzące padają ofiarą uprzedzeń i dyskryminacji. Problem prześladowań dotyczy przedstawicieli różnych wyznań, ale większość z nich stanowią chrześcijanie. Według najnowszego raportu organizacji Open Doors na całym świecie na wyjątkowo ciężkie prześladowania narażonych jest już ponad 360 mln wyznawców Chrystusa. W raporcie podsumowującym stan wolności religijnej w Polsce w 2021 roku opracowanym przez Laboratorium Wolności Religijnej odnotowanych zostało 158 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan.

O zagrożeniach wynikających z naruszeń wolności sumienia i religii oraz kształtowanie społecznej wrażliwości na podobne przypadki chcemy otwierać dyskurs publiczny dla osób wierzących -umożliwić im swobodne uczestnictwo w życiu publicznym w zgodzie z wyznawanymi przekonaniami i bez obawy o wykluczenie. W celu promowania wolności religijnej jako fundamentalnego prawa każdego człowieka, ale również jako wartości społeczno-i kulturotwórczej, Laboratorium Wolności Religijnej organizuje w 2022 roku Pikniki Wolności. Odbędą się one w czterech polskich miastach: Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi. Pikniki będą miały formę spotkań z lokalną społecznością. Ich uczestnicy poznają znaczenie wolności religijnej dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa -jej rolę w zapewnianiu pokojowego współżycia ludzi wierzących i niewierzących w atmosferze wzajemnego szacunku.

Podobnie jak w poprzednich latach, głównym elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie będzie iluminacja na czerwono budynków na terenie całego kraju. Podświetlone zostaną gmachy urzędów, instytucji kultury oraz obiekty użyteczności publicznej. Zaproszenie wystosowane przez nas w minionych latach spotkało się z dużym odzewem samorządów, które nie tylko oświetlały budynki w geście solidarności z prześladowanymi, lecz również publikowały informacje o obchodach MDUOAP na swoich stronach internetowych i kanałach medialnych.

 

Źródło: Laboratorium Wolności Religijnej

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E