• 19 marca 2024
  • Imieniny:  Józefa, Bogdana

Zobacz folder o powiecie gorlickim wydany przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Ziemia Gorlicka to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji przez okrągły rok. Coraz częściej wspaniałe walory tej ziemi odkrywają wybitni przedstawiciele świata kultury, nauki, biznesu i stale rosnące rzesze turystów. Sprzyja temu ciągle poszerzana baza turystyczna, atrakcje turystyczne oraz licznie występujące tu zabytki.

To tu, w kolebce przemysłu naftowego powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Siarach, a Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach zapalił pierwszą na świecie uliczną lampę naftową.

Każdego turystę zachwycają zabytki Biecza, jednego z najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. W Bieczu, w Kościele p. w. Bożego Ciała podziwiać możemy polichromię zaprojektowaną i wykonaną przez Włodzimierz Tetmajera, a w ołtarzu głównym obraz „Zdjęcie z Krzyża” namalowany w szkole Michała Anioła. 

W Bobowej znajdziemy ślad kultury żydowskiej: synagogę i kirkut z ohelem (kaplicą) sławnego cadyka Salomona ben Natana Halberstama wraz z dwustoma zachowanymi macewami (płytami nagrobnymi).

Jeden z niewielu w Europie grobowiec z kształcie piramidy znajduje się w Zagórzanach koło Gorlic. Spoczywa w nim rodzina Skrzyńskich, a wśród nich Aleksander Skrzyński - premier i minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej.

Na każdym niemal kroku spotykamy tu świadectwa, że ziemię tę zamieszkiwali Łemkowie. Dowodem na wielowiekową obecność Łemków jest m.in. ponad 30 cerkwi, będących prawdziwymi perełkami drewnianej architektury sakralnej.

Fenomenem Ziemi Gorlickiej jest też mnogość kilkusetletnich drewnianych kościołów.

Powiat Gorlicki szczyci się aż 5 obiektami sakralnymi wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Są to drewniane kościoły i cerkwie w Sękowej, Binarowej, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach.

W 1915 roku pod Gorlicami rozegrała się największa bitwa I Wojny Światowej na froncie wschodnim, a Gorlice zyskały miano „Małego Verdun”. Pozostałością po tamtych wydarzeniach jest blisko 100 cmentarzy wojennych o wyjątkowej architekturze, na których spoczywa około 25 tys. żołnierzy różnych narodowości.

Współcześnie ziemia ta, to wyjątkowo urokliwy zakątek Polski, wśród łagodnych stoków Beskidu Niskiego zwanego też Beskidem Zielonym, oferujący doskonałe miejsca wypoczynku i rekreacji przez okrągły rok. To tu możemy cieszyć się niezapomnianymi krajobrazami, czystością wód i świeżym górskim powietrzem. Turystyka piesza, rowerowa, narciarska bądź konna, to sposób na spędzenie udanego urlopu na Ziemi Gorlickiej. Uzdrowiska Wysowa - Zdrój i Wapienne, Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów - Regetów”, Jezioro Klimkówka, wyciągi narciarski i nartostrada na stokach Magury Małastowkiej, to tylko niektóre z oferowanych tu form aktywnego wypoczynku.

Pobyt na Ziemi Gorlickiej dostarczy niezapomnianych wrażeń tak zwolennikom turystyki aktywnej jak i szukającym spokoju i ciszy przedstawicielom biznesu, którzy mogą tu liczyć na życzliwość i przychylność władz samorządowych, bezproblemowo podejmować przedsięwzięcia gospodarcze i bezpiecznie inwestować kapitał. Gościnność i serdeczny stosunek do gości to cechy, które od zawsze wyróżniają mieszkańców Ziemi Gorlickiej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!! 

Poznaj powiat gorlicki wirtualnie (materiał opracowany na zlecenie LGD Beskid Gorlicki): http://www.wirtualnezwiedzanie.com.pl/

Wykaz atrakcji turystycznychplik pdf do pobrania dane opracowane przez Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskid Zielony"(2015)

Dowiedz się więcej o walorach turystycznej Powiatu Gorlickiego.

Materiał źródłowy: wydawnictwo Starostwa Powiatowego w Gorlicach z 2013 roku - Paweł Kutaś - "Powiat Gorlicki. Przyroda, architektura, kultura, wypoczynek"
Zdjęcia: Jacek Kosiba i Ewa Żarnowska

Beskidzkie szlaki

Beskidzka przyroda

Trzy kultury

 Drewniane piękno

Dwory i pałace

Uzdrowiska Wysowa Zdrój i Wapienne

Szlak pielgrzymkowy

 Miasta Powiatu Gorlickiego

Gorlice

Biecz

Bobowa

 

ZOBACZ - Beskid Niski w kilku filmach udostępnionych na serwisie www.youtube.com

- Wycieczka w Beskid Niski, sierpień 2012

- Sercu bliski Beskid Niski

- Low Beskid

Uroki Beskidu Niskiego

- WYSOWA - Ireneusz Lament- piosenka o Wysowej

Zobacz filmy zrealizowane przez Gorlice.tv:

  Powiat gorlicki w 30 sekund
  Dni Gorlic 2016 Musztra paradna

 

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E