17 grudnia 2017 05:15
Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty
Wtorki z JPK dla mikroprzedsiębiorców
Redaktor: Ewa Żarnowska    04.12.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach informuje, że w ramach ogólnopolskiej akcji szkoleń przeznaczonych dla mikroprzedsiębiorców organizuje bezpłatne otwarte szkolenia dla przedsiębiorców, którzy z dniem 1 stycznia 2018 r. objęci zostaną obowiązkiem stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). Szkolenia odbywać się będą przez trzy wtorki grudnia 2017 r., począwszy od wtorku 5 grudnia 2017 r.

Terminy szkoleń:
5 grudnia 2017r.
12 grudnia 2017r.
19 grudnia 2017r.

Wszystkie szkolenia odbędą się w siedzibie Urzędu Skarbowego w Gorlicach – sala konferencyjna – III p., pok. 322.

Rozpoczęcie szkoleń o godzinie 1000

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Poniżej informacja ze strony: http://www.podatki.abc.com.pl/

Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Resort finansów zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz.

Podatnicy swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów, jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię informacyjną na temat JPK. Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT, (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją, jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

„Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych" – podkreślił wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski podczas konferencji pt. „Korzyści dla przedsiębiorców z wprowadzenia JPK", która odbyła się 4 października 2017 r. w Ministerstwie Finansów.

Testowa wysyłka JPK_VAT

Resort finansów zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz. „Chcemy by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne" – wyjaśnił wiceminister Cybulski.

Czym jest JPK_VAT

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet, jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

„JPK_VAT to nic innego, tylko dokładne dane, odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić w formie papierowej bądź elektronicznej, aby złożyć prawidłową deklarację VAT. To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób" – zaznaczył wicedyrektor Departamentu Poboru Podatków w MF Zbigniew Wiliński.

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT.