17 grudnia 2017 18:38
Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty
Znów UPAŁY do 36 st. C
Redaktor: Ewa Żarnowska    31.07.2017. Drukuj Powiadom Znajomego

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje w Małopolsce od 09 sierpnia od godz. godz. 14.00 do 11 sierpnia 2017 r. do godz. 19.30 temperaturę maksymalną w środę w dzień od 29°C do 32°C, w czwartek i w piątek od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.

CBPM ostrzega ponadto, że głownie w zachodniej połowie województwa, w godz. 12.00 do 21.00 dziś - 10.08.2017 r. wystąpią burze z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, a lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 do godz. 21:00 dziś 10.08.2017.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Muszą też uważać wszyscy, którzy chorują na cukrzycę i nadciśnienie lub mają problemy z sercem.
Przede wszystkim wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić nawet do udaru słonecznego lub cieplnego. Rozpoznać go można po takich objawach jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, znaczny wzrost temperatury ciała, szybsze bicie serca i przyspieszony oddech.

Jak należy się zachowywać w czasie upałów?
• unikajmy wychodzenia na zewnątrz między 10:00 a 17:00, czyli wtedy, gdy temperatura jest najwyższa;
• unikajmy nadmiernego nasłonecznienia i opalania;
• używajmy kremów ochronnych;
• chrońmy dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem;
• w upalne dni nie zostawiajmy w samochodzie dzieci, zwierząt, a także materiałów łatwopalnych;
• jeśli musimy przebywać na zewnątrz, pamiętajmy o przewiewnym, ale zakrywającym możliwie największą powierzchnię skóry ubraniu, oraz o nakryciu głowy, przewiewnym obuwiu i okularach przeciwsłonecznych;
• pijmy regularnie duże ilości płynów, ale unikajmy napojów zawierających cukier lub alkohol;
• spożywajmy lekkie posiłki i zwracajmy uwagę na ich świeżość (zwłaszcza w przypadku nabiału, lodów i mrożonek);
• unikajmy forsownego wysiłku fizycznego;
• korzystajmy z chłodnych pryszniców i kąpieli – ale nie zapominajmy, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny;
• unikajmy dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz;
• utrzymujmy chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykajmy i zasłaniajmy okna po stronie nasłonecznionej, zamykajmy drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych; otwierajmy okna, gdy temperatura jest niższa;
• przebywajmy w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą;
• dbajmy o zwierzęta: zabezpieczmy je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnijmy nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrzmy pomieszczenia, w których przebywają;
• obserwujmy reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróćmy się o pomoc do lekarza.

Pamiętajmy także o zwierzętach, by miały wodę do picia oraz o zachowaniu szczególnej ostrożności w lasach, by nie zaprószyć ognia!

TELEFONY ALARMOWE W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA

112 – numer alarmowy