26 września 2017 03:58
Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Uprzedzić pożar uratować zabytek
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie dotyczące ochrony przeciwpożarowej drewnianych zabytków architektury sakralnej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spotkanie prowadził starosta Karol Górski.

W spotkaniu uczestniczyli: księża proboszczowie – Janusz Kurasz z Sękowej, Paweł Siwiec z Owczar i Bogusław Jurczak z Binarowej, wicestarosta powiatu Jerzy Nalepka, przewodnicząca Komisji rozwoju gospodarczego i promocji Rady Powiatu Gorlickiego Iwona Tumidajewicz, p.o. kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków w Krakowie Witold Król, przedstawiciele Powiatowej Komendy PSP w Gorlicach zastępca KP PSP Bogdan Białoń i Piotr Ostrowski, Jan Hyra z Kwiatonia, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Tadeusz Mikrut, koordynator Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Maria Gubała.

tn_img_8703.jpg
tn_img_8704.jpg
tn_img_8705.jpg
tn_img_8710.jpg
tn_img_8713.jpg
tn_img_8714.jpg
tn_img_8715.jpg

Pożar jest największym niebezpieczeństwem zagrażającym drewnianym obiektom sakralnym – mówił starosta Karol Górski. Ogień w bardzo krótkim czasie może zniszczyć wszystko, o czym przekonaliśmy się niedawno w Libuszy, gdzie doszczętnie spłonął dopiero co z wielkim trudem odbudowany kościół. Nasze spotkanie ma na celu rozeznanie możliwości i podjęcie działań w celu montażu systemów gaśniczych, na początek w obiektach z terenu powiatu gorlickiego wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Mamy 5 takich świątyń – w Binarowej, Sękowej, Kwiatoniu, Owczarach i Brunarach. Dwie z nich – w Binarowej i Sękowej – już posiadają  system gaśniczy FOG. Chcemy podjąć starania, aby taki system został zainstalowany także w pozostałych obiektach – mówił starosta.

Obecny na spotkaniu  p.o. kierownika sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Witold Król podkreślił, że dzisiejsze spotkanie może być dobrym początkiem do wypracowania ścieżki umożliwiającej pozyskanie środków finansowych na zakup i montaż systemu gaśniczego FOG, który daje największą gwarancje na uratowanie zabytku w sytuacji pojawienia się ognia, szczególnie w nocy. Zaznaczył, że aby rozpocząć starania o dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konieczne jest przygotowanie dokumentacji dla każdego z obiektów i tutaj pole do działania ma samorząd powiatowy oraz gminy, gdyż bez tego wsparcia parafie nie będą wstanie wygospodarować pieniędzy na ten cel. Zauważył również, że dla bezpieczeństwa wskazane by było zainstalowanie na tych obiektach monitoringu.

Zastępca KP PSP w Gorlicach Bogdan Białoń zwrócił uwagę na potrzebę zainstalowania również systemu stałej łączności (kablowej i radiowej) między tymi obiektami a Komendą Powiatową PSP w Gorlicach, aby reakcja strażaków na pożar mogła być natychmiastowa. Obiekty UNESCO mają systemy sygnalizacji pożarowej dźwiękowe i świetlne, ale one nie wystarczają i trzeba  szukać skuteczniejszych form, bo w razie pożaru każda minuta jest bezcenna.

Obecni na spotkaniu zaproponowali, aby w tym roku podjąć działania w celu wykonania dokumentacji dla cerkwi w Kwiatoniu, a następnie pozyskania środków na montaż systemu FOG w tym obiekcie.  Proces ten będzie kontynuowany w roku przyszłym, aby wszystkie obiekty UNESCO były jak najlepiej zabezpieczone przed ewentualnym pożarem.
Zadowolenie z podjętych działań wyraziła Iwona Tumidajewicz przewodnicząca Komisji  Rozwoju Gospodarczego i Promocji.

Zaglądajcie także na nasz fanpage: https://www.facebook.com/powiatgorlicki/