17 października 2017 09:55
Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Udana integracja i zabawa
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Przy pięknej jesiennej pogodzie w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku odbył się „Piknik Integracyjny. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”. Głównym organizatorem pikniku było Starostwo Powiatowe w Gorlicach, a projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W pikniku uczestniczyło i bardzo dobrze się bawiło ponad 300 podopiecznych z:
Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Domu Rehabilitacyjno – Opiekuńczym „Caritas” w Gorlicach,
Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Rodzina” w Gorlicach,
Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Urzędzie Gminy Gorlice w Bielance,
Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu,
Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Trzeźwościowym „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej w Lipinkach,
Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej „ELEOS” w Gładyszowie,
Domów Pomocy Społecznej - dwa z Gorlic i jeden z Klimkówki,
Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej, prowadzonego przez SNRPR „Nadzieja” w Bieczu,
Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Nadzieja w Bieczu z filią w Gorlicach,
Warsztatu Terapii Zajęciowej „Karpaty” z Grybowa,
Warsztatu Terapii Zajęciowej „Czarny Potok”.

Podczas pikniku na scenie wystąpili m.in.: Orkiestra Dęta z Dominikowic, zespoły: Pogórzanie, Wioszczanie, Kantylena, Ruczaj oraz przedstawiciele WTZ Rodzina i DOW w Gorlicach z filia w Bobowej, a także wokaliści i tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Na finał zagrał i zaśpiewał Rompej porywając zebranych do tańca.
Zaprezentowała się również brać rycerska z Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej.

Uczestnicy pikniku brali aktywny udział w zajęciach sportowych na terenie Szkoły Podstawowej w Szymbarku oraz prezentowali swoje prace na specjalnych stoiskach. Uczyli się wyplatać wiklinowe koszyki, robić koronkę na klockach, wykonywać kwiaty z bibuły i lalki motanki ze szmatek, czy  lepić gliniane garnuszki.
Mieli ponadto możliwość zwiedzić 15 obiektów znajdujących się w skansenie tj. drewniane domy, stodoły, spichlerz, poznawać warunki życia Pogórzan oraz zobaczyć tam figury woskowe przedstawiające sztab generała Mackensena z I wojny światowej i szpital polowy z tamtego okresu. Odwiedzić kasztel oraz oficynę dworską, gdzie korzystali z posiłku. Po trudach zabawy i zwiedzania mogli odpocząć u podnóża kasztelu na Przystanku Szymbark.

Piknik Integracyjny Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych zgromadził kilkuset uczestników oraz liczne grono gości wśród których byli m.in.: poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Sylwia Grzesiak-Ambroży, starosta Karol Górski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Jan Przybylski, wicestarosta Jerzy Nalepka, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorlice Aleksander Augustyn, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach Romana Gajdek oraz koordynator Zespołu ds. Promocji i Spraw Społecznych Krzysztof Mikruta.

Wszystkich gości i uczestników Pikniku powitał starosta Karol Górski, który podkreślił wyjątkowy, integracyjno-edukacyjno-rekreacyjny charakter spotkania w skansenie w Szymbarku. Starosta podziękował serdecznie Zarządowi Województwa Małopolskiego oraz  Departamentowi Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM i jego dyrektor Sylwii Grzesiak-Ambroży, za dofinansowanie pikniku.
Radość z Pikniku i życzenia dobrej zabawy przekazała poseł Barbara Bartuś i dyrektor Sylwia Grzesiak-Ambroży, które wraz ze starostą i wicestarostą przekazały dla 13 grup uczestniczących w pikniku torby z upominkami.

Piknik prowadziła Anna Konopka.

Piknik Integracyjny w Szymbarku był organizowany przez powiat gorlicki po raz czwarty, a po raz drugi w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego kwotą 28924 zł. Samorząd Powiatowy dołożył do tej sumy 12 tys. zł. Partnerem projektu był powiat limanowski.

Jego organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Gorlicach i Powiatowe Centrum Pomocy w Gorlicach, a współorganizatorami: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Szkoła Podstawowa w Szymbarku.

Bardzo bogata galeria zdjęć z pikniku dostępna jest na naszym fanpage na FB /powiatgorlicki  - zapraszamy!!!