24 stycznia 2018 00:50
Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
Szpital z Certyfikatem Akredytacyjnym
Redaktor: Ewa Żarnowska    20.09.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach otrzymał Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia. Znalazł się wsród 209 szpitali akredytowanych w Polsce, a wszystkich szpitali jest ok. 900.

Wykaz szpitali z certyfikatem: http://www.cmj.org.pl/akredytacja/certyfikaty.php

Co to jest akredytacja?
Wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą. Jej rola we współczesnych systemach zdrowotnych polega głównie na wyszukiwaniu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. W tych obszarach tworzone są mierzalne kryteria oceny placówek opieki zdrowotnej określonego typu np. szpitali, lecznictwa otwartego, czy zakładów opieki długoterminowej, zwane standardami akredytacyjnymi. Standardy te mają charakter dynamiczny, podlegają okresowej modyfikacji, zależnie od szybkości wywoływania pożądanych efektów. Dzięki temu spełnione jest założenie akredytacji polegające na stałym stymulowaniu do osiągania poziomu optimum, jaki wyznaczają standardy akredytacyjne. Każdorazowo wymogi standardów muszą być na poziomie możliwie wysokim, a przy tym jednak realnie osiągalnym.
Najcenniejszym elementem systemu akredytacji jest to, iż pojedyncza placówka, taka jak szpital, ma możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są, przyjęte explicite, standardy akredytacyjne. Określenie w ten sposób własnych słabych stron pozwala osobom zajmującym się jakością na poszukiwania sposobów poprawy funkcjonujących wewnątrz jednostki procesów.