17 grudnia 2017 18:36
Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty
Samorząd powiatowy na szóstkę
Redaktor: Ewa Żarnowska    06.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Bardzo wysokie szóste miejsce, na 314 powiatów w Polsce, w najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota“ w zakresie wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną odnotował powiat gorlicki. Starosta Karol Górski odebrał okolicznościowy dyplom podczas XV Samorządowego  Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ranking dotyczył samorządowych wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną w latach 2014-2016. W roku ubiegłym powiat gorlicki w tej kategorii zajął 10 miejsce. W tym roku awansował aż o 4 pozycje i w ocenie Wspólnoty został sklasyfikowany, po raz pierwszy w swej historii na bardzo wysokim szóstym miejscu – mówi z dumą starosta Karol Górski. Zaczynaliśmy z 90 miejsca w pierwszym rankingu obejmującym lata 2001-2003. Należy zaznaczyć, że  w rankingu nie są brane pod uwagę wszystkie inwestycje realizowane przez powiat, ale tylko te, które skierowane są na rozwój infrastruktury technicznej. W przypadku powiatu chodzi głównie o transport, czyli remonty i budowę dróg. Nie są w nim ujmowane np. nakłady na modernizację placówek oświatowych, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej, a przecież na tym polu ponosimy także spore nakłady – dodaje starosta.

Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątek kilku aspektów.

Gala wręczenia dyplomów odbyła się podczas XV Samorządowego  Forum Kapitału i Finansów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Forum łączy najbardziej wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i publicznej ze światem biznesu i finansów w dyskusjach na temat gospodarki, rozwoju, trendów i innowacji oraz infrastruktury.

dsc00123.jpg
dsc00126.jpg