27 września 2016 19:12
Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Redyk połączy Karpaty
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.02.2013. Drukuj Powiadom Znajomego
Starosta Mirosław Wędrychowicz uczestniczył w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym dotyczącym realizacji projektu „Redyk Karpacki” na terenach Beskidu Niskiego. Konferencja zorganizowana przez Fundację Pasterstwo Transhumancyjne, Porozumienie Karpackie oraz Stowarzyszenie Beskid Zielony Lokalna Organizacja Turystyczna odbyła się w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Podczas spotkania poruszono temat przejścia Redyku Karpackiego przez powiat gorlicki oraz organizację imprez towarzyszących.

    „Redyk Karpacki-Transhumancje 2013”  to nazwa projektu realizowanego przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne” z Polski i organizację „Asociatia Transhumanta” z Rumunii. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi UE. Zakłada  tradycyjne przejście  z owcami przez Karpaty, a tym samym uczczenie wędrówki pasterzy wołoskich, która doprowadziła do zasiedlenia obszaru gór i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej. Redyk rozpocznie się 11 maja i potrwa aż do 14 września 2013 r. Jego trasa  obejmie około 1400 kilometrów i poprowadzi przez tereny górskie Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. W Polsce wędrówka obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Śląsk. Redyk Karpacki na przełomie lipca i sierpnia przejdzie także przez  powiat gorlicki, a konkretnie przez miejscowości:  Radocyna, Konieczna, Zdynia, Hańczowa, Regietów oraz Izby.

- Uważam, iż jest to kapitalny pomysł, a także znakomita promocja dla powiatu gorlickiego i całego Beskidu Niskiego- mówił w trakcie konferencji starosta Mirosław Wędrychowicz. Cieszymy się, że będziemy mogli uczestniczyć w promowaniu tak wyjątkowej idei. Pozostaje nam tylko ustalenie bliższych szczegółów co do organizacji imprezy na naszym terenie. Na pewno znajdziemy dobre miejsce na redykowy przystanek w powiecie gorlickim i prezentację naszego dorobku artystycznego, ludowego, rękodzielniczego czy degustację regionalnych potraw.

    Podczas konferencji, na której obecni byli między innymi: dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Andrzej Czaderna, starosta nowosądecki Jan Golonka, Piotr Kohut z Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne, Józef Michałek reprezentujący Porozumienie Karpackie,  Kazimierz Furczoń z Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, koordynator Redyku Beskid Niski Włodzimierz Oleksy oraz Andrzej Orchel i Robert Łętowski ze Stowarzyszenia „Beskid Zielony” przedstawiono serię wykładów dotyczących realizacji Redyku Karpackiego, tradycyjnej gospodarki pasterskiej w Karpatach, działań na rzecz zachowania hodowli owiec w górach oraz promocji produktów regionalnych. - Redyk to przede wszystkim wydarzenie kulturowe. Projekt promujący wyjątkowy styl życia w zgodzie z rytmem natury i energii jaka drzemie w Karpatach i otaczających je dolinach. Chcemy, aby różne organizacje zaczęły utożsamiać się z kulturą karpacką - mówił podczas spotkania Piotr Kohut z Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne.
    Jak podkreślają organizatorzy głównym celem Redyku Karpackiego jest promocja kultury i tradycji karpackich poprzez promowanie i współorganizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych o charakterze ponadregionalnym, promocja produktów regionalnych czy poszerzenie współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym łuku Karpat. Ważna jest także  integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów oraz zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat.
    Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące organizacji Redyku Karpackiego na terenach Beskidu Niskiego odbędzie się już pod koniec lutego.

Szczegółowe informacje o „Redyku Karpackim-Transhumance 2013” znajdziemy na stronach internetowych  www.transhumance.pl oraz www.redykkarpacki.pl 

Tekst i zdjęcia: Paulina Kwaśniak-Karp

1.
tn_img_9714.jpg
2.
tn_img_9715.jpg
3.
tn_img_9718.jpg
4.
tn_img_9719.jpg
5.
tn_img_9720.jpg
6.
tn_img_9722.jpg
7.
tn_img_9727.jpg
8.
tn_img_9729.jpg
9.
tn_img_9732.jpg
10.
tn_img_9736.jpg
11.
tn_img_9739.jpg
12.
tn_img_9740.jpg
13.
tn_img_9741.jpg
14.
tn_img_9743.jpg
15.
tn_img_9747.jpg
16.
tn_img_9748.jpg
17.
tn_img_9751.jpg
18.
tn_img_9755.jpg
19.
tn_img_9756.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl
FAIL (the browser should render some flash content, not this).