19 września 2017 17:28
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Przybyli na czytanie Wesela
Redaktor: Ewa Żarnowska    05.09.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
2 września 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego publicznego czytania włączyli się m.in. wicestarosta powiatu gorlickiego Jerzy Nalepka oraz radni Rady Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska i Tomasz Płatek.

Narodowe Czytanie, któremu patronuje Para Prezydencka, ma na celu propagowanie literatury narodowej oraz popularyzowanie czytelnictwa. Wsród czytajacych "Wesele" byli w tym roku m.in: burmistrz Gorlic Rafał Kukla i jego zastępca Łukasz Bałajewicz, kierująca ZOL Barbara Wojnar  oraz działacze organizacji pozarządowych, młodzież, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bitwa Pod Gorlicami 1915, członkowie regionalnego zespołu Pogórzanie, policjanci, nauczyciele oraz czytelnicy biblioteki. Wielu gości na okoliczność czytania "Wesela" przywdziało stroje ludowe nawiazujące do epoki i opisanych w dziele wydarzeń.

Czytaniu towarzyszyły również inne atrakcje, m.in.: występ zespołu regionalnego Pogórzanie z Gorlickiego Centrum Kultury, warsztaty artystyczne dla dzieci związane z kulturą naszego regionu oraz konkurs pt. „Rozszyfruj postać z Wesela”. Na stoisku przygotowanym przez Księgarnię Mieszko można było zakupić różne wydania dramatu Wyspiańskiego, a przy stoliku obok ostemplować swoje egzemplarze okolicznościową pieczęcią upamiętniającą Narodowe Czytanie 2017. Oryginalna scenografia z chochołem w tle oraz swojskie przysmaki przybliżały uczestnikom klimat bronowickiego wesela.

Partnerami tegorocznego Narodowego Czytania byli: Gospoda Magurska, Księgarnia Mieszko, Sebastian Augustyn (właściciel sklepu Lider) oraz Anna Rączkowska (właścicielka sklepu ogólnospożywczego).
MBP w Gorlicach dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania.

tn_1.jpg
tn_1a.jpg
tn_2.jpg
tn_3.jpg