24 stycznia 2018 00:48
Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
Przez dyktando do historii Polski
Redaktor: Ewa Żarnowska    20.11.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Weronika Pyzik i Konrad Siuta - uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach zostali laureatami V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". W konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z ponad 500 szkół województwa.

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe  to projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie, to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku.

W konkursie wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z ponad 500 szkół województwa. W tym roku  do udziału w projekcie – poza konkursem -  zgłosiły się także szkoły z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz  placówki z Łotwy i Ukrainy. Także uczniowie szkół na Śląsku napisali w tym roku „o historii po polsku” w ramach śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego.

Do finału komisja konkursowa zakwalifikowała po 60 uczniów w każdej kategorii wiekowej.

Z ZS nr 1 w Gorlicach zakwalifikowało się czterech uczniów: Nina Peregrym z I a LO, Krzysztof Kazanowski z II a LO, Weronika Pyzik z III b LO i Konrad Siuta z II d T.
Tytuły laureatów zdobyli: Konrad Siuta (10 miejsce) i Weronika Pyzik (11 miejsce), a wyróżnienie  Krzysztof Kazanowski.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbywa się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizowali: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu było Radio Kraków.

Informację i zdjęcie laureatów udostępnił ZS nr 1 w Gorlicach