22 listopada 2017 21:27
Imieniny: Cecylii, Marka, Maura
Powiatowe Święto Edukacji
Redaktor: Ewa Żarnowska    16.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
W 244 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Technicznych odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie oraz Dzień Nauczyciela. Mottem przewodnim była myśl: "Nauczyciel uczy o przeszłości, tłumaczy teraźniejszość, kształtuje przyszłość."

Wszystkich gości powitała dyrektor ZST w Gorlicach Renata Stępień. Na uroczystości przybyli m. m. in. radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, starosta Karol Górski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, wicestarosta Jerzy Nalepka, członek Zarządu Powiatu Stanisław Kaszyk, dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Dariusz Leśniak, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska.
Dyrektor Renata Stępięń życzyła, aby ideały wypracowane przez Komisje Edukacji Narodowej -  pierwsze ministerstwo oświaty były inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań, a następnie przekazała na ręce przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofii Kamińskiej symboliczny bukiet róż, jako wyraz uznania i podziękowania dla wszystkich nauczycieli.

Następnie głos zabrał starosta Karol Górski, który przypomniał wydarzenia z 1773 roku, kiedy to pod protektoratem króla powołano KEN, która w sprawach finansowych odpowiadała przed sejmem, a wspierali ją Zamoyski, Czartoryski, Chreptowicz, Potocki. KEN podlegały uniwersytety, a obowiązującym językiem był polski. Wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, historię i geografię.  W ostatnich 244 latach od powołania KEN, Polskę spotkały 3 rozbiory, próby germanizacji i rusyfikacji, I wojna światowa, odzyskanie niepodległości w 1918 roku,  II wojna światowa, zmieniające się ideologie i uwarunkowania polityczne. Jednak w każdym czasie Polsce i Polakom towarzyszyli nauczyciele przyczyniając się do zachowania poczucia polskości, patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Kolejne pokolenia zostały również zaopatrzone w niezbędną wiedzę przyrodniczą i humanistyczną mówił starosta Karol Górski.
Starosta przybliżył aktualną sytuację w powiatowej oświacie. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat uczy się 3702 uczniów tj. o 166 mniej niż w roku ubiegłym.  Liczba etatów nauczycielskich wynosi 423, a liczba etatów administracyjnych 140. Z dniem 1.09.2017 w edukacji nastąpiły istotne zmiany:
- 6 letnie szkoły podstawowe przekształcono na 8 letnie,
- gimnazja specjalne zostały włączone w strukturę specjalnych szkół podstawowych,
- zasadnicze szkoły zawodowe przekształcono w szkoły branżowe I stopnia,
- licea ogólnokształcące i technika przejdą transformację 1.09.2019 r.
Podkreślił, że ogromną dumą dla powiatu gorlickiego jest to, iż nasze szkoły ponadpodstawowe zajmują II miejsce w rankingu zdawalności matur w województwie małopolskim, a zdawalność egzaminów zawodowych plasuje się wysoko ponad średnią wojewódzką. Jesteśmy także dumni z wyników uczniów w olimpiadach i turniejach zawodowych na szczeblu krajowym i wojewódzkim oraz wysokich miejscach we współzawodnictwie sportowym.
Starosta podkreślił, że sukcesy nauczycieli zostały zauważone przez Ministra Edukacji Narodowej – Nagrodę Ministra otrzymał Pan Jerzy Tomasik nauczyciel historii i WOS w I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty – Pani Renata Stępień dyrektor ZST im. Wincentego Pola w Gorlicach otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty. Starosta poruszył także temat inwestycji powiatowych w infrastrukturę szkolną w ostatnim roku.

Następnie starosta Karol Górski złożył nauczycielom pracownikom administracji i obsługi, oraz dyrektorom życzenia w imieniu własnym i  przewodniczącego Rady Powiatu Marka Bugno - wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, życzliwości i wdzięczności uczniów. Niech kolejny rok szkolny przyniesie dużo sukcesów edukacyjnych, które służyć będą wspólnocie lokalnej powiatu gorlickiego i całej Naszej Ojczyźnie.

Starosta wręczył 19 nauczycielom Nagrodę Starosty na rok szkolny 2017/2018. Otrzymali ją:
Grażyna Pabis – Mazur – ZSE Gorlice, Tomasz Kubala – MDK Gorlice, Beata Mikruta – PP – P Gorlice, Barbara Zawilińska – I LO Gorlice, Marzena Wójtowicz –I LO Gorlice, Joanna Socha – ZST Gorlice, Andrzej Kopcza – ZST Gorlice, Maria Wróblewska – ZS Nr 1 Gorlice, Marcin Alibożek – ZS Nr 1 Gorlice, Robert Gancarz – ZSE Gorlice, Beata Ząbek – ZSZ Gorlice, Renata Lignar – LO Biecz, Bożena Dyląg – ZSZ Biecz, Janusz Średniawa – ZSZ Bobowa, Agnieszka Gołyźniak – ZSO Bobowa, Dorota Matusik – SOS – W Szymbark, Maria Głowacka – Grądalska – SOS – W Kobylanka, Grzegorz Karpiński – MDK Gorlice, Tomasz Machowski – CKPiU Gorlice.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, a otrzymali je: Małgorzata Kukuła – Jasińska, Dorota Zimowska, Beata Kosiba – Hućko, Ewa Przesławska, Klemens Tajak, Bogusław Kiełtyka, Rafał Warzecha, Renata Rybczyk, Krzysztof Jędrzejczyk.

Życzenia dla nauczycieli oraz pracowników szkół przekazali: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, dyrektor delegatury MKO Dariusz Leśniak, w imieniu poseł na Sejm RP Barbary Bartuś p. Wacław Zięba,  w imieniu senatora RP Stanisława Koguta radny Zygmunt Fryczek, radny sejmiku województwa Małopolskiego Paweł Śliwa oraz radna Rady Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska.

Uroczystość uświetnili swoim występem uczniowie ZST w Gorlicach. W jej trakcie dyrektor ZST Renata Stepień otrzymała wyróżnienie Primus Inter Pares - napisaliśmy  o tym tutaj

Pełna galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest na naszym fanpage /powiatgorlicki - zapraszamy