21 listopada 2017 11:19
Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
Patroni edukacyjni z Kuźni Glinik
Redaktor: Ewa Żarnowska    30.08.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Starosta powiatu gorlickiego Karol Górski i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu Bogusława Duda podpisali porozumienie z prezesem Zarządu Kuźni Glinik Sp. z o.o. w Gorlicach Łukaszem Petrusem, w obecności dyrektora produkcji Andrzeja Mierzwińskiego. Tym samym Kuźnia Glinik obejmuje patronat nad oddziałem  Technikum w Bieczu kształcącym w zawodzie technik mechanik. Oznacza to, że 16 uczniów rozpoczynających naukę w klasie patronackiej  będzie korzystało z rozszerzonej oferty edukacyjnej.

- To bardzo ważny moment dla nas – mówił prezes Łukasz Petrus. Kużnia Glinik, jak i dwie pozostałe spółki, mocno się rozwijamy i zwiększamy zatrudnienie. Staramy się dawać zatrudnienie lokalnej społeczności, dlatego chcemy włączyć się w proces kształcenia naszych przyszłych pracowników. W ramach porozumienia Kuźnia Glinik gwarantuje uczniom odbycie praktyk zawodowych, dostęp do zaplecza produkcyjnego i badawczego, opiekę merytoryczna doświadczonych pracowników i specjalistów, możliwość pisania prac oraz wyjazdów do innych zakładów należących do Polskiej Grupy Odlewniczej. Realizacja założeń porozumienia otworzy przed absolwentami klasy patronackiej ewentualną możliwość zatrudnienia w kuźni lub innych spółkach grupy.

- Dziękuję Panu Prezesowi za podjęcie tej cennej inicjatywy – mówił starosta Karol Górski. Bezpośredni kontakt uczniów z zakładem produkcyjnym to jest bardzo dobre i potrzebne doświadczenie. Liczymy, że z fachowej pomocy Kuźni Glinik będą w przyszłości mogli korzystać także uczniowie innych szkół.

- Reaktywowaliśmy w tym roku klasę technik mechanik i jesteśmy dumni, że zgłosiło się 16 uczniów, którzy chcą kształcić się w tym kierunku – mówiła dyrektor ZSZ w Bieczu Bogusława Duda, która od nowego roku szkolnego będzie kierownikiem kształcenia zawodowego. Dziękuję Panu Prezesowi i dyrektorowi produkcji Panu Andrzejowi Mierzwińskiemu za podjęcie tematu współpracy z naszą szkołą, jeszcze przed podpisaniem porozumienia, poprzez Wasz udział w spotkaniach informacyjnych oraz wydaniu ulotek i banerów informacyjnych, co zaowocowało dobrym naborem. Staramy się w ministerstwie o zgodę na utworzenie technikum spawacza, bo to także bardzo poszukiwany zawód w naszym regionie. Próbowaliśmy zrobić nabór do klasy o profilu kowal, ale nie było chętnych. Może bliska współpraca z Kuźnią Glinik przełamie stereotypowe myślenie o tym zawodzie.

Po podpisaniu porozumienia uczestnicy spotkania udali się na krótki rekonesans po  Kuźni Glinik , która oprócz produkcji odkuwek zajmujemy się także obróbką cieplną oraz mechaniczną.
- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony wyglądem firmy, organizacją pracy, wzorowym porządkiem, ciekawymi rozwiązaniami organizacyjnymi, Z całą pewnością będzie to przykład dobrze funkcjonującego zakładu pracy dla naszych uczniów – podsumował wizytę starosta Karol Górski.

img_1432a.jpg