20 lipca 2017 22:35
Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
Odpoczywajmy bezpiecznie
Redaktor: Ewa Żarnowska    04.07.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Wakacje w górach, nad morzem, jeziorem, rzeką, w Polsce, czy może za granicą? Gdziekolwiek się znajdziemy – odpoczywajmy bezpiecznie! Podajemy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby wakacje, czy weekendowy wypoczynek były naprawdę udane, czego Wam życzymy.

WAŻNE TELEFONY nie tylko na wakacje:

Telefony alarmowe:
112 - Europejski Numer Alarmowy, obowiązuje także w Polsce
999 – Pogotowie Ratunkowe w Polsce
998 -  Straż Pożarna w Polsce
997 – Policja w Polsce

Telefony ratunkowe:
nad wodą: WOPR - 601 100 100
w górach:
TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444
GOPR - 985 / 601 100 300

Grupy GOPR Beskidzka - 33 82 96 900
Bieszczadzka - 13 46 32 204
Jurajska - 34 31 52 000 Karkonoska - 75 75 24 734
Krynicka - 18 47 77 444
Podhalańska - 18 26 76 880
Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414

System Zastrzegania Kart Płatniczych  - 828 828 828

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12

Dla osób wybierających się za granicę Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało wiele cennych informacji – dostępne tutaj

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. W górach
- Wybierając się na górskie szlaki należy zaopatrzyć się w dobre buty i odpowiednie ubranie oraz sprawdzić prognozę pogody.
- Wychodząc ze schroniska, dla własnego bezpieczeństwa, należy zostawić informację dokąd idziemy i jakimi szlakami.
- Należy wziąć ze sobą naładowany telefon i zapamiętać numer alarmowy GOPR.  Warto także zabrać ze sobą: napoje i jedzenie oraz latarkę, plandekę przeciwdeszczową i ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato, bo pogoda w górach potrafi się gwałtownie zmienić.
- Dzieci nie powinny wychodzić w góry bez opieki dorosłych, a dorośli powinni realnie oceniać swoje siły i możliwości wędrówki i wspinaczki.

2. Nad wodą
- Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana - informują o tym znaki i tablice.
- Nie pływaj w miejscach ci nieznanych, gdzie jest dużo wodorostów, czy występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR i stosuj się do jego poleceń.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdyż grozi to śmiercią lub kalectwem.
- Nie baw się w przytapianie innych osób, spychanie do wody z pomostów, z materacy, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr oraz w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura wody to 22-25 stopni).
- Kąpiąc się zwracaj uwagę na osoby obok, bo ktoś może potrzebować pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale wcześnie rozsądnie oceń granice swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby i wezwij pomoc.

3. Na słońcu

- Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie, bo temperatura wewnątrz potrafi wzrosnąć nawet o 20 st. C w ciągu zaledwie 10 minut! Ta zasada dotyczy także zwierząt – nie zamykaj ich w samochodzie!
- Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
- Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne z filtrem
- Stosuj na skórę kosmetyki z filtrem ochronnym
- Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.

4. W domu

Uwaga dzieci! Wystrzegajcie się niebezpiecznych zabaw z użyciem:
- gazu – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
- prądu elektrycznego – może Cię porazić,
- ognia – możesz spowodować pożar,
- wody  – możesz zalać mieszkanie,
- ostrych przedmiotów – grożą zranieniem,
- lekarstw – możesz się nimi zatruć.

Ktoś puka do drzwi lub cię zagaduje
Zawsze sprawdzaj przez okno lub z wizjer w drzwiach kto dzwoni lub puka.  Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi! Nie wpuszczaj jej do środka pod żadnym pozorem!
Zasada ograniczonego zaufania do obcych osób obowiązuje także poza domem, podczas spaceru, w parku, na zakupach itp. Dzieci o każdej „zaczepce” powinny informować osoby dorosłe i nigdy z obca osobą nie oddalać się np. z placu zabaw, plaży, hotelu itp.

5. Na rowerze
Korzystaj ze sprawnego i w pełni wyposażonego roweru oraz używaj kasku.
W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
 Przestrzegaj przepisów drogowych, bo obowiązują one także rowerzystów.
Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
W czasie jazdy zawsze uważaj!

Więcej informacji znajdziesz np. w Poradniku Bezpiecznego Wypoczynku przygotowanym przez MEN tutaj