26 września 2017 03:49
Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Maki i Stokrotki zdrowo jedzą i więcej wiedzą
Redaktor: Ewa Żarnowska    13.03.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Dobiega końca etap zimowy w ramach ogólnopolskiego programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uczestniczą w nim uczniowie klas szkolnych „Maki” i „Stokrotki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego w Kobylance. Pod kierunkiem nauczycieli: mgr Magdaleny Kozub i mgr Kingi Podolskiej realizowali kolejne działania w celu pogłębienia wiedzy  na temat zdrowego odżywiania.

Tematem przewodnim tej edycji programu była WODA. Dzieci w trakcie zajęć poznawały i utrwalały wiadomości na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi. Zapoznawały się z funkcją i znaczeniem wody w organizmie człowieka. Celem zasadniczym podjętych przez nauczycieli działań było jednak zwrócenie uwagi na wartość zdrowotną wody oraz zachęcenie dzieci do jej picia, a także świadomego wybierania jej zamiast kolorowych napojów gazowanych.
W etapie zimowym nauczyciele wraz z uczniami podjęli szereg działań:
- Zorganizowano ciekawe zajęcia z dziećmi, których tematem było „Źródło życia i zdrowia – woda”.
- Ogłoszono konkurs plastyczny na bajkową postać WODOLUBKA. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela tworzyli postać „co o zdrowie swoje dba i wodę pije każdego dnia”. Powstały piękne prace, które można obejrzeć na gazetce w korytarzu głównym naszej szkoły. Uczniowie w drodze głosowania wyłonili zwycięzców. Jeszcze raz im gratulujemy!
- Zaproszono dzieci do udziału w „dniu niebieskim”, który zachęcał i przypominał  o piciu wody.
- Przygotowano teatrzyk pt: „Piknik witaminek”, który miał na celu uświadomić dzieciom, że w warzywach i owocach znajduje się wiele cennych dla naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia witamin. W sposób dowcipny i wesoły zachęcał uczniów do ich jedzenia. Dzieci wcieliły się w rolę witamin, warzyw i owoców; recytowały samodzielnie i chóralnie krótkie teksty, wyklaskiwały, śpiewały piosenki z gestem i poruszały się w ich rytmie.
- Wykonano ciekawe gazetki na terenie szkoły oraz Biblioteki Publicznej w Kobylance, promujące picie zdrowej wody, eksponujące prace dzieci oraz pokazujące w formie zdjęć dotychczasowe działania uczniów w ramach programu.
- Kontynuowano również zwyczaj przygotowywania zdrowych drugich śniadań. Tym razem uczniowie mieli możliwość przyrządzenia sałatki owocowej, która wszystkim bardzo smakowała.
- Przygotowano forum z rodzicami w trakcie, którego mieli możliwość zapoznania się z dotychczasowymi działaniami ich dzieci w trakcie programu. Oglądali prace plastyczne wykonane na konkurs oraz film z zajęć „Źródło życia i zdrowia – woda”. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat zdrowotnej roli wody w codziennej diecie, zostali zachęceni do zrezygnowania ze słodkich napojów oraz do czytania składu na etykietach wód kolorowych i gazowanych.

Wszystkim jeszcze raz przypominamy o codziennym piciu wody dla zdrowia!

tn_11.jpg
tn_15.jpg