11 grudnia 2016 01:16
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Korzystne porozumienie
Redaktor: Ewa Żarnowska    18.07.2013. Drukuj Powiadom Znajomego
Duże oszczędności dla Powiatu Gorlickiego oraz korzyści w postaci resocjalizacji osób skazanych przyniesie porozumienie, które Powiatowy Zarząd Drogowy w Gorlicach planuje podpisać z Zakładem Karnym w Tarnowie. Prawdopodobnie już  od sierpnia prace interwencyjne i porządkowe na kliku odcinkach dróg powiatowych nieodpłatnie będą wykonywać więźniowie.

Prace związane m.in. z uporządkowaniem poboczy, wycinką krzaków i konarów w obrębie pasa drogowego czy uzupełnianiem ubytków w nawierzchni zwykle niosą za sobą spore nakłady finansowe. Dzięki nieodpłatnemu zatrudnieniu osób skazanych koszty te ulegną znacznemu ograniczeniu, a jedyne wydatki jakie będzie musiał pokryć Powiatowy Zarząd Drogowy to transport, zakup niezbędnego sprzętu oraz ubrań roboczych czy oraz zapewnienie szkoleń w zakresie BHP.  - Powiatowy Zarząd Drogowy w najbliższym czasie podpisze porozumienie z Zakładem Karnym w Tarnowie. Prawdopodobnie od 1 sierpnia bieżącego roku więźniowie będą wykonywać prace porządkowe przy drogach powiatowych Gładyszów-Uście Gorlickie oraz Ropa-Wysowa. Będziemy starać się także poszerzać zakres prac. W tej sprawie Powiat Gorlicki nawiązał już  współpracę z Gminą Łużna - tłumaczy starosta Mirosław Wędrychowicz.- Inicjatywa ta będzie niewątpliwie z pożytkiem dla obu stron. Pozwoli ona powiatowi  na znaczne obniżenie kosztów związanych z uporządkowaniem poboczy, wycinką traw i usunięciem dziko rosnącej zieleni. Niewątpliwie podjęta współpraca przyczyni się do resocjalizacji skazanych oraz umożliwieniu osiągnięcia właściwych korzyści społecznych – dodaje starosta.
    W planach Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach w tym roku jest wykarczowanie około 60 000 m kw. krzaków przy drogach i w obrębie mostów. Praca skazanych odbywać się będzie w godzinach od 5.30 do 16.30 z uwzględnieniem około trzech godzin przeznaczonych na dojazd oraz ośmiu godzin pracy. Powiatowy Zarząd Drogowy wyznaczy także opiekunów, którzy przy współpracy z Zakładem Karnym zajmą się  koordynowaniem pracy skazanych oraz zostaną przeszkoleni w zakresie przepisów o dozorowaniu i zatrudnianiu osób z wyrokiem sądowym .