22 listopada 2017 12:18
Imieniny: Cecylii, Marka, Maura
Kolejne miliony dla SOR
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.11.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach wchodzi w nowy rozdział swego funkcjonowania. Właśnie dobiega końca projekt o wartości 4 mln zł dotyczący jego rozbudowy, modernizacji i wyposażenia w nowy sprzęt, a już w progu pojawia się kolejny obejmujący zakup najnowocześniejszej aparatury medycznej o wartości prawie 2,9 mln zł.

Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach bardzo dobrze sobie radzi z opracowywaniem wniosków i pozyskiwaniem środków finansowych na kolejne projekty modernizujące jego obiekty, oddziały i pozwalające na unowocześnienie wyposażenia w sprzęt medyczny i techniczny.

W ostatnim czasie postawiono przede wszystkim na gruntowną modernizację i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i to był strzał w dziesiątkę. Gorlicki SOR, jako jeden  z niewielu w Polsce ,w 2016 r. w pierwszym naborze wniosków ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia,  otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich. Zakres Projektu pn. „Rozbudowa i przebudowa wraz z doposażeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego im. H.Klimontowicza w Gorlicach z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań technologicznych”. Kwota ogólna tego projektu wynosi 4 mln 132 tys zł, w tym dofinansowanie 3 mln 394 tys zł. Dobiegający końca projekt obejmował zarówno modernizację samych pomieszczeń jak i zakup aparatury medycznej. Decydujący jednak udział  miały prace budowlane, które znakomicie podniosą funkcjonalność SOR i zwiększą jego powierzchnię  o ponad sto metrów kwadratowych. Zakupiono także nowoczesną aparaturę za około 2 mln zł.
    W tym roku przed SOR pojawiła się kolejna szansa, bo Ministerstwo Zdrowia ogłosiło drugi nabór wniosków do którego, z uwagi na brak przeciwwskazań,  gorlicki szpital również aplikował. Teraz jest już z MZ informacja '...o pozytywnym wyniku oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie, uzyskanie statusu Projektu podstawowego oraz przyznaniu dofinansowana.".
Mówiąc wprost Szpital Specjalistyczny w Gorlicach znalazł się w gronie 52 szpitali na szczęśliwym 13 miejscu na liście projektów do dofinansowania. Łączna kwota  nowego projektu to 2 mln 878 tys zł, z tego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 2mln 367 tys zł.  Tym razem cała kwota przeznaczona będzie na zakup aparatury medycznej najnowszej generacji. Będą to bardzo nowoczesne urządzenia, które wykorzystywane będą do szybszej i bardziej kompleksowej diagnostyki pacjentów gorlickiego SOR-u np. aparat rtg tzw. Ramię C, aparaty do znieczulenia, wielofunkcyjne usg, videogastroskop, videokolonoskop, videobronchoskop z wieżą HD, respirator, monitory do nadzoru pacjentów, myjka do endoskopów i inne.
Dzięki tym dwóm projektom SOR w gorlickim szpitalu będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
W przedsionku informacyjnym są już „przecieki” o kolejnym wielomilionowym projekcie, który jest już na ostatniej prostej do unijnego dofinansowania, ale o tym innym razem.