17 października 2017 11:21
Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Innowacyjna przyszłość
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.04.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Najnowsze technologie w dziedzinie zmniejszenia zużycia energii, utylizacji odpadów, leczenia cukrzycy, to tylko niektóre przykłady możliwości jakie otwierają się za sprawą Międzynarodowego Klastra „Futura”. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach gościli zrzeszeni w Klastrze przedstawiciele z Węgier. Przedstawili propozycje współpracy powiatu gorlickiego w międzynarodowym projekcie z udziałem partnerów z Węgier, Rumuni, Serbii i Polski, otwierającym możliwość wykorzystania nowatorskich, światowych rozwiązań technologicznych.

W spotkaniu z węgierską delegacją uczestniczyli m.in. Anna Skarżyńska- Ziętak reprezentująca Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, od wielu lat związana z Węgrami i znająca doskonale język węgierski, starosta Mirosław Wędrychowicz, wicestarosta Karol Górski, dyrektor szpitala Marian Świerz, dyrektor Elektrociepłowni w Gorlicach Ryszard Haluch, dyrektor Forestu Stanisław Wyporski, Krzysztof  Trochim z bieckiego Biofactory, Ziemowit Pochitonow – Firma Konsultingowa BaSz.
    Węgrzy zwrócili się z propozycją udziału samorządu powiatu gorlickiego w międzynarodowym projekcie redukcji zużycia energii do którego swój akces zgłosiły już miasta z Węgier, Rumuni i Serbii. Teraz trwa właśnie szukanie partnerów po stronie polskiej i taka możliwość dzięki zainteresowaniu ze story Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz dyrekcji Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach właśnie otwiera się przez powiatem gorlickim. Projekt dotyczyć ma wprowadzania na lokalnym rynku poszczególnych partnerów najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie m.in. utylizacji odpadów, oświetlenia ledowego połączonego z monitoringiem i wifi, systemów ogrzewania lub zamiennie chłodzenia podłogowego lub sufitowego, izolacji termicznej specjalną farbą, co może mieć szczególne znaczenie dla ocieplania budynków zabytkowych bez użycia styropianu, nowatorskich kotłów ciepłowniczych, czy wreszcie unikatowych technologi medycznych szczególnie w zakresie leczenia cukrzycy i przyspieszenia rekonwalescencji po operacji. Projekt został opracowany na zamówienie rządu Serbii, ale wg Węgrów może być z powodzeniem zaadoptowany dla potrzeb innych partnerów, gdyż to właśnie poszczególne samorządy będą określać swoje potrzeby i decydować o wyborze wzorcowego pakietu technologicznego i jego zastosowaniu.
Realizacja projektu ma w efekcie zmniejszyć zużycie energii a tym samym kosztów o ok. 65-70%.
Ideą projektu jest stworzenie „inteligentnego” regionu, miasta, osiedla, w którym zmniejszone zostanie w sposób widoczny zużycie energii, zafunkcjonuje wifi oraz zmniejszeniu ulegnie np. przestępczość czemu może służyć monitoring zainstalowany w oświetleniu ledowym.
    Węgierska prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie ze strony samorządu powiatowego oraz dyrekcji szpitala. Starosta Mirosław Wędrychowicz podkreślił, że szczególnie interesuje nas inteligentne zarządzanie energią w powiatowych obiektach publicznych i np. modernizacja kotłowni. Zwrócił także uwagę na czekające wciąż na wykorzystanie źródła geotermalne znajdujące się na terenie powiatu gorlickiego. Dyrektor Marian Świerz zainteresowany był przede wszystkim nowymi technologiami medycznymi, szczególnie w zakresie leczenia cukrzycy, oświetleniem ledowym oraz sytemu poligeneracyjnego, który służy do produkcji czterech lub więcej mediów w jednej instalacji. Najczęściej są to: prąd elektryczny, ciepło, chłód oraz para technologiczna.
    Wygląda na to, że stare powiedzenie „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki” zyska jeszcze dopisek ...i do najnowszych technologii.

tn_img_5398.jpg
tn_img_5399.jpg
tn_img_5400.jpg
tn_img_5401.jpg
tn_img_5402.jpg
tn_img_5404.jpg
tn_img_5406.jpg
tn_img_5407.jpg
tn_img_5408.jpg

Informacja dodatkowa o Międzynarodowym Klastrze „Futura”
9 sierpnia 2013 r. na PGE Arena Gdańsk podpisano ważną dla rozwoju polskiej gospodarki umowę o międzynarodowej współpracy. Na mocy porozumienia Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Związek Pracodawców „Klastry Polskie” stali się pełnomocnymi i pełnoprawnymi członkami Międzynarodowego Klastra "Futura".
Obecnie, do Międzynarodowego Klastra Stosunków Gospodarczych „Futura” należą między innymi: Rosja, Bułgaria, Węgry, Ukraina, Serbia, Słowacja, Rumunia czy kraje Ameryki. W podpisaniu porozumienia uczestniczyli m.in.: prezes Sárosi Zoltán Úr z Klastra „Futura”, Krzysztof Krystowski prezes Związku Pracodawców „Klastry Polskie” oraz Bogdan Węgrzynek prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.  Porozumienie rozszerzyło międzynarodową współpracę Klastra „Futura” o tereny Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób wprowadzanie innowacyjnych technologii oparte na wzajemnej współpracy i wielostronnej wymianie pomysłów w gospodarce, sektorze rolno-spożywczym, turystyce czy handlu stało się również udziałem Polski. Otworzyło ogromną szansę międzynarodowej współpracy gwarantującej nie tylko rozwój gospodarczy, promocję Polski w świecie, ożywienie rodzimej branży turystycznej, intensyfikację społeczno-kulturalnej kooperacji, ale przede wszystkim możliwość realizacji międzynarodowych projektów, których głównym założeniem jest szeroko pojęta innowacyjność.

Źródło: http://www.klastrypolskie.pl