17 października 2017 09:57
Imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Hamburg zdobyty przez Górkę
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.10.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Dwudziestu dwóch uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach wraz z dwiema opiekunkami brało udział w projekcie międzynarodowej wymiany do Hamburga. Głównymi założeniami projektu była praca nad zagadnieniem stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni wieków, nawiązanie współpracy międzynarodowej, a także poprawienie zdolności językowych.

Po długiej podróży uczniowie spędzili weekend w centrum Hamburga, poznając swoich niemieckich rówieśników i zwiedzając najciekawsze obiekty w mieście. Udało się odwiedzić między innymi port, fragment starego miasta, ratusz, punkt widokowy w filharmonii, a także muzeum sztuki – Hamburger Kunsthalle – w którym można było przyjrzeć się oryginalnym obrazom Claude Moneta, Pablo Picasso, Salvadora Dali czy też Andy’ego Warhola i wielu, wielu innym.
Miasto zrobiło na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie, pomimo dokuczliwego deszczu, który towarzyszył im przez całą sobotę.
W poniedziałek grupa udała się do niemieckiej szkoły – Max Brauer Schule - z którą prowadzona jest wymiana. Po zwiedzeniu budynku szkoły, polscy uczniowie postawili się w roli nauczycieli i starali się nauczyć swoich rówieśników podstawowych zwrotów w języku polskim. Było to dość trudne zadanie, jednak przyniosło wiele śmiechu i – mamy nadzieję – trwałe efekty.
Następnego dnia polska grupa wraz z uczniami z Niemiec udała się do domku w Warwisch pod Hamburgiem, w którym miała rozpocząć się wspólna praca nad filmami. Ich tematyka dotyczyła gotowania (m.in. kuchni polskiej i niemieckiej), komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, polskich i niemieckich bajek oraz wierszy, a także historii. W każdej z grup pracowały osoby różnych narodowości, co miało służyć lepszemu poznaniu się. W czasie tych kilku dni udało się nie tylko przygotować materiał filmowy, ale także poprawić zdolności językowe i poznać obyczaje i codzienność innych ludzi. Mieszkanie pod jednym dachem przyniosło bardzo owocną współpracę oraz zacieśnienie więzi między uczestnikami projektu.
W międzyczasie polska grupa odwiedziła obóz koncentracyjny w Neuengamme. Był to obóz pracy, w którym więźniowie produkowali cegłę i materiały budowlane, z czasem także broń, po zakończeniu wojny został zaś przekształcony w więzienie.
Po przyjeździe z Warwisch do Hamburga wszyscy spotkali się w szkole, aby obejrzeć efekty współpracy oraz zamienić kilka słów pożegnania. Nadszedł czas powrotu do domu. Mimo zmęczenia po ciężkiej pracy wszyscy wrócili bogatsi o pewne doświadczenia, które mają szansę przynieść efekty w przyszłości.

Informacja i zdjęcia: ZS nr 1 w Gorlicach

g2.jpg