18 listopada 2017 02:00
Imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny
Fizyczne Dziwadełka
Redaktor: Ewa Żarnowska    17.03.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Drużyna „Dziwadełka” z Klubu Amatorów Odkrywców Nauki KAON w Bieczu wywalczyła trzecie miejsce w Półfinałach Turnieju Młodych Fizyków 2017, które odbyły się w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wsparcia materialnego w wyjeździe grupy na turniej udzieliło Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Drużynę „Dziwadełek” tworzyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat gorlicki.  Kapitanem była Natalia Robak z II LO w ZS nr 1 w Gorlicach. Zawodnicy to: Krzysztof Karp, Joanna Karp i Grzegorz Przybylski z LO w Bieczu oraz Kacper Bednarz z Technikum nr 1w ZS nr 1 w Gorlicach. Zawodnicy rezerwowi to: Wiktoria Przyboś z I LO w Gorlicach i Wiktoria Zagórska z II LO w Gorlicach. Opiekunem grupy jest Piotr Matys.

Po zażartym boju drużyna wywalczyła 3 miejsce – potwierdzając w ten sposób ponownie swoje aspiracje do grona najlepszych w Polsce zespołów uczniowskich w fizyce doświadczalnej. Praca nad zadaniami turnieju trwała pół roku i polegała na zaplanowaniu i wykonaniu skomplikowanych doświadczeń badawczych daleko wykraczających poza program szkolny oraz opracowaniu do nich teorii, analizie uzyskanych wyników i opracowaniu sprawozdania. W czasie półfinału drużyny kolejno prezentują wylosowane zadanie i dyskutują pomiędzy sobą oraz z jury. Punktowane są zarówno prezentacja jak i jej obrona a także dyskusja nad prezentacjami drużyn przeciwnych. Jest to procedura wzorowana na procedurach konferencji naukowych.

Mieliśmy nadzieję na trochę lepszy wynik i awans do krajowego finału – trochę brakło nam szczęścia, ale także środków do przygotowania lepszych badań, sprawozdań i prezentacji – mówi Piotr Matys. Już myślimy o starcie w Turnieju w przyszłym roku, gdyż zgromadzone doświadczenia i umiejętności dają realne podstawy do takich marzeń. Jednak najważniejsze są te kompetencje, które zawodnicy zdobyli w czasie pracy i zawodów – mają one fundamentalne znaczenie dla ich rozwoju osobistego i są nie do uzyskania w toku zwykłej szkolnej nauki.

tn_100_7269.jpg
tn_100_7271.jpg