22 listopada 2017 12:19
Imieniny: Cecylii, Marka, Maura
Dobra ocena formalna
Redaktor: Ewa Żarnowska    03.11.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Powiat Gorlicki jako partner Miasta Gorlice złożył w I półroczu br. wspólny wniosek aplikacyjny do Zarządu Województwa Małopolskiego pn. „Obszar Starówka - lokalne centrum naukowo – kulturalno – sportowo – rekreacyjne wraz z przebudową dróg lokalnych i infrastruktury technicznej Gorlic”. Projekt przeszedł właśnie pozytywną ocenę formalną. To kolejny krok w kierunku rewitalizacji budynku Kromera.

31 października 2017 r. zakończony został etap oceny formalnej wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w ramach konkursu nr RPMP.11.01.02-IZ.00-12-033/17 dla Działania 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych. W jej wyniku pozytywną ocenę uzyskało 56 projektów na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 317 445 849,50 zł. W śród nich na 35 miejscu znalazł się wniosek Miasta Gorlice w partnerstwie z Powiatem Gorlickim pn. Obszar „Starówka” - lokalne centrum naukowo-kulturalno-sportowo-rekreacyjne wraz z przebudową dróg lokalnych i infrastruktury technicznej Gorlic. Wartość całkowita projektu wynosi 16 453 795,87 zł, w tym planowane dofinansowanie 11 624 989,20 zł.

Zarząd Powiatu Gorlickiego w ramach tego projektu stara się o pieniądze na gruntowną modernizację budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach i zamierza przeprowadzić następujące działania:

1. Modernizację budynku I Liceum Ogólnokształcącego w zakresie:
a) Renowacja elewacji wykonanej z cegły klinkierowej,
b) Renowacja attyki,
c) Izolacja pionową i poziomą ścian piwnic,
d) Wymiana pokrycia dachu wraz z przebudową kominów,
e) Wymiana wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania,
f) Likwidacja barier architektonicznych – dobudowa zewnętrznego szybu windowego.

2. Modernizację obiektu sportowego (boisko szkolne) - planuje się modernizację istniejącego boiska sportowego tak, aby mogło ono po godzinach pracy szkoły być udostępniane mieszkańcom obszaru rewitalizacji. Dzięki przeprowadzonym pracom powstanie m.in. bieżnia, skocznia i rzutnia. Obiekt powinien przede wszystkim służyć lepszej organizacji czasu wolnego młodzieży.

3. Modernizację piwnic szkoły na potrzeby:
a) Sali teatralnej, a także Klubu Dyskusyjnego "Sokrates",
b) Harcówka, klub spotkań międzypokoleniowych, które dadzą możliwość organizacji imprez z zakresu kultury i edukacji historycznej, współpracy z Uniwersytetem Złotego Wieku oraz grupami rekonstrukcji historycznej,
c) Klubu wielokulturowego, na potrzeby organizacji projektów, zwłaszcza z młodzieżą łemkowską,
d) Szkolnego Kącika Temidy, dzięki któremu możliwa będzie szersza niż dotychczas działalność z zakresu edukacji prawnej,
e) Szkolnego Ośrodka Kariery, z myślą o zdolnych uczniach gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
f) Centrum muzycznego, umożliwiającego organizację regionalnych przeglądów i konkursów muzycznych,
g) Zaplecza szatniowego dla boisk sportowych,
h) Szatni dla potrzeb szkoły.

Wartość części powiatowej projektu to 7,3 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie z UE 4,7 mln zł.

Miasto Gorlice w ramach tego projektu zamierza:
1. Przeprowadzić modernizację obiektu budynku „Sokół” (dawne Kino „Wiarus”) poprzez remont budynku, wymianę dachu i instalacji.
2. Przebudować drogi lokalne (ul. Kromera, ul. Niepodległości, ul. Jagiełły) wraz z infrastrukturą techniczną podziemną w tym między innymi: nową konstrukcją jezdni i chodników oraz oświetleniem ulicznym.

Źródło informacji własne oraz http://www.rpo.malopolska.pl/