29 maja 2017 17:12
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Będzie nowy most w Jankowej
Redaktor: Ewa Żarnowska    16.05.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się największa powiatowa inwestycja drogowo-mostowa tego roku. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach, z udziałem starosty Karola Górskiego, doszło do podpisania umowy na  budową mostu na rzece Biała w Jankowej oraz rozbudowę drogi powiatowej nr 1465K Jankowa-Lipniczka. Koszt inwestycji to 8,5 mln zł.

To bardzo długo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców gminy Bobowa – mówił podczas spotkania starosta Karol Górski. W 2010 roku most został poważnie uszkodzony podczas powodzi. Teraz przyszła pora na budowę nowego i w nowym miejscu. Nowy obiekt będzie miał 75 m długości i 14,5 m szerokości, a światło pod mostem dla swobodnego przepływu wody niesie 70 m. Koszt całej inwestycji to 8,5 mln zł, w tym dotacja z Ministerstwa Infrastruktury – 3,5 mln zł, środki powiatu – 4,5 mln zł i wsparcie gminy Bobowa – 460 tys. zł.
Starosta przypomniał, że sprawa budowy mostu zaczęła się na posiedzeniu Zarządu Powiatu Gorlickiego. Dziękował Radzie Powiatu, która zaakceptowała kredyt na finansowanie tej ważnej inwestycji.
Zadowolenie z rozpoczęcia budowy mostu wyrazili obecni na spotkaniu wicestarosta Jerzy Nalepka i członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Adam Urbanek – reprezentujący w radzie teren gminy Bobowa. Podkreślali, że jest to niezwykle ważna i oczekiwana przez mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców inwestycja, która może się w przyszłości stać alternatywną trasą komunikacyjną. Wicestarosta życzył dobrego roku i spokojnej rzeki Białej, a Adam Urbanek zapewniał, że będzie często na budowę zaglądał i bacznie obserwował postępy robót.

Inwestycję wykonywać będzie konsorcjum firm, czyli Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa - jako lider, w partnerstwie z PDM GODROM z Gorlic.
Reprezentujący IMB wiceprezes zarządu Roman Rogowski zaznaczył, że nie jest to łatwe zadanie i o krótkim terminie realizacji – do końca br. - ale nie jest to pierwsze wspólne zadanie z GODROM-em, więc jest dobrej myśli.

Umowę na realizację inwestycji podpisali:dyrektor Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach Marek Machowski, a ze strony wykonawcy wiceprezes Roman Rogowski. Na spotaniu obecni byli ponadto: prezes GODROM Andrzej Kuklicz i inż. Anna Żebracja z IMB.

Zadanie obejmuje w rejonie inwestycji m.in.:
- rozbiórkę istniejącego mostu na rzece Biała oraz przepustów i rowów przydrożnych
- budowę nowego mostu
- rozbudowę drogi powiatowej na odcinku 390 m
- budowę ronda na połączeniu drogi powiatowej z drogami gminnymi
- umocnienie brzegów rzeki Biała za pomocą narzutu kamiennego
- budowę chodników, kanalizacji deszczowej, przepustów.

Tak wygląda most w Jankowej obecnie - zdjęcia: Piotr Sekuła i Marek Podraza

j1.jpg