• 04 lipca 2020
  • Imieniny:  Odona, Malwiny, Elzbiety

W piątek, 26 czerwca przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Łukasz Smółka przekazali dyrektorom małopolskich szpitali 10 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia, które zostały zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W sumie do regionu trafi 50 nowych ambulansów. Ich zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich. W wydarzeniu uczestniczyli także: wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, wicewojewoda Zbigniew Starzec oraz radni województwa Grzegorz Biedroń, Wojciech Grzeszek i Mirosław Dróżdż - dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie.

Zdrowie mieszkańców województwa stanowi dla nas priorytet. Dlatego po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia. Naszym lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom zapewniliśmy zarówno środki ochrony osobistej, jak i odpowiedni sprzęt. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna – powiedział marszałek Witold Kozłowski.
W ramach Pakietu Medycznego 46 partnerów z Małopolski otrzyma sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, a także 50 nowoczesnych ambulansów, które zabezpieczą nie tylko aktualne potrzeby, ale także stworzą bezpieczną rezerwę na przyszłość.
Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Ambulanse to nowoczesne samochody, które zostały w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych. Ambulanse, w związku z trwająca epidemią koronawirusa, będą też wyposażone w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.
Dwie karetki z dziesięciu otrzyma Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, a pozostałe 8: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni im. bł. Marty Wieckiej, Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Szpital św. Anny w Miechowie, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (320,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). Obecnie trwa realizacja I etapu, uruchomiony został II etap i rozpoczęto pracę koncepcyjną nad pakietem rozwoju. W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono ok. 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Źródło UMWM

More Joomla Extensions