• 08 sierpnia 2020
  • Imieniny:  Cypriana, Emiliana, Dominika

W tarnowskiej agendzie zamiejscowej UMWM marszałek województwa Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Marta Malec-Lech i Edward Czesak z zarządu województwa przekazali na ręce przedstawicieli placówek medycznych z obszaru tarnowskiego i sądeckiego, a także dla Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc „Odrodzenie” w Zakopanem symboliczne czeki w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Zarząd Województwa Małopolskiego uruchomił w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej 6 pakietów pomocowych realizowanych w obrębie trzech etapów. Pierwszy etap stanowi pakiet medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej, drugi buduje pakiet społeczny i edukacyjny, natomiast trzeci to pakiet rozwoju. Angażowane są niebagatelne środki. W sumie to około 1 miliarda złotych na ratowanie zdrowia, życia, miejsc pracy i całej gospodarki.
W spotkaniu z przedstawicielami placówek medycznych  uczestniczyli także wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Anna Pieczarka i Stanisław Bukowiec, radni województwa małopolskiego Marta Mordarska i Anna Mikos oraz starosta tarnowski Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.

Marszałek Witold Kozłowski apelował o szybkie decyzje jeśli idzie o wydawanie rozdzielanych teraz na służbę zdrowia unijnych pieniędzy.
Przygotowywane są kolejne środki finansowe na służbę zdrowia. Musi się jednak zwiększyć tempo ich wydawania. Musimy nie tylko skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa, ale też być dobrze przygotowani na ewentualną drugą falę zachorowań - stwierdził Witold Kozłowski.

Do placówek medycznych w regionie tarnowskim trafi ponad 10,6 mln zł unijnych środków. Za te pieniądze szpitalne oddziały wyposażone zostaną w nowoczesną aparaturę.  Placówki medyczne w regionie będą miały osiem nowych karetek pogotowia. Jednym z beneficjentów jest Szpital Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Symboliczny czek na kwotę 2 343 579,86 zł odebrał dyrektor placówki Marian Świerz.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (320,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). Obecnie trwa realizacja I etapu, uruchomiony został II etap i rozpoczęto pracę koncepcyjną nad pakietem rozwoju. W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono ok. 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Źródło UMWM

POWIAT GORLICKI TO: