• 08 sierpnia 2020
  • Imieniny:  Cypriana, Emiliana, Dominika

„Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim” już otwarty. To wyjątkowe miejsce znajduje się w dolnej części Skansenu w Szymbarku.

Elementy, które możemy zobaczyć na terenie parku nawiązują do tradycyjnych obiektów ludowych. Znajdziemy tutaj wiatrak do mielenia zboża, miech kowalski z paleniskiem, wodne koło, kierat i wiele innych obiektów, których używali dawno, dawno temu nasi przodkowie.
Park dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, szerokie alejki ułatwią poruszanie się a tablice informacyjne dostępne są także w alfabecie Braille1a. Wartość zadania to ponad 440 tys.€, w tym środki UE ponad 374 tys.€, budżet JST 66 tys.€

Projekt „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”powstał w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Jego liderem jest Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przy współpracy z partnerami po stronie polskiej :

• Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
  • Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
  • Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
  • Muzeum Tatrzańskie im. dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
  • Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (województwo śląskie)

i po stronie słowackiej (Kraj Żyliński):

• Oravské muzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne
  • Liptovské múzeum v Ružomberku

Realizacja projektu opiewa na kwotę ponad 3,1 mln euro, z czego większa część kwoty, prawie 2,5 mln euro pochodzi ze środków z PWT Interreg V-A PL-SK 2014-2020, a także z budżetu województwa małopolskiego (294 tys. euro). Więcej informacji TUTAJ

Zdjęcia Barbara Zasowska/Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów