19 września 2017 17:17
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
35 Watra Łemkowska w Zdyni
Redaktor: Ewa Żarnowska    17.07.2017. Drukuj Powiadom Znajomego

W dniach 21-23 lipca 2017 r. w Zdyni w powiecie gorlickim odbyła się 35. Watra Łemkowska - międzynarodowe święto kultury łemkowskiej organizowana przez Zjednoczenie Łemków. Rozpalenia symbolicznej watry dokonał Starosta Łemkowskiej Watry Władysław Graban.

tn_a1.jpg
tn_c2a.jpg
tn_c3.jpg

Zdjęcia z pierwszego dnia Watry udostępnił Marek Podraza

W oficjalnym otwarciu XXXV Jubileuszowej Łemkowskiej Watry w Zdyni, które miało miejsce w piątek uczestniczył m.in. Starosta Karol Górski.
Na scenie Łemkowskiej wystąpiły min. zespoły: „Serencza” z Gorlic, „Oscar-Rock” z Gorlic i „Lemko Tower” ze Strzelec Krajeńskich, „Horpyna” z Olsztyna oraz „Harazd” z Górowa Iławeckiego oraz ze Słowacji „L.H. Verbunk” z Giraltoviec oraz „Rossa” z Medzilaboriec, a z Ukrain „KoraLLi” i „The Doox”.
Rodzimą kulturę łemkowską zaprezentowały także: Zespół Pieśni i Tańca „Łemkowyna” ze Lwowa, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy, Zespół Pieśni i Tańca „Osławiany” z Mokrego, zespoły wokalne: „LemMy” z Komańczy oraz „Śpiwanka” z Mokrego, chór „Zoria” z Uścia Gorlickiego, Zespół Folklorystyczny „Lemkiwska Studenka” z Borysława (Ukraina), zespół wokalny „Jaworyna” z Drohobycza (Ukraina), chór „Rosa” z Uścia Gorlickiego, zespoły folklorystyczne „Bawnycia” oraz „Dywocwit” (Ukraina), zespół folklorystyczny „Studeńka” z Kałusza (Ukraina), jak również zespoły dziecięce, m.in: „Lemko-Tower junior” ze Strzelec Krajeńskich, zespół folklorystyczny „Łemkiwskyj Perstenyk” z Gładyszowa, zespół folklorystyczny „Łemczatko” z Kałusza, zespół taneczny „Małyniaczok” z Mokrego, zespół tańca ludowego „Kałyna” z Kalnikowa.

Watrze towarzyszyły m.in.: spotkania, dyskusje, wykłady, Watroczka dla najmłodszych, dokumentalny panel filmowy, Majsternia na Lemko Strit, Studio dźwiękowe - Głosy przeszłości oraz XXIII Łemkowska Spartakiada.