• 29 marca 2024
  • Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Członkowie Komisji Inwestycji i Ochrony Środowiska obradowali w terenie, przyglądając się z bliska ukończonym inwestycjom jak i tym realizowanym obecnie  przez Powiat Gorlicki.

Komisja Inwestycji i Ochrony Środowiska w składzie: Krzysztof Flądro – przewodniczący, Bogusław Bochenek, Anna Jamro, Marek Ludwin, Jan Morańda oraz Krzysztof Wroński czwartkowe posiedzenie spędziła w terenie. Towarzyszyli im Daniel Markowicz – dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji i Tomasz Przybyłowicz – główny specjalista w tymże wydziale.
W pierwszej kolejności Komisja udała się do Zespołu Szkół Zawodowych im. K. Pułaskiego w Gorlicach. Tutaj, w obecności Waldemara Gniadego – dyrektora placówki wizytowano nową instalację wentylacji, którą oddano do użytku 5 lipca br. Przypomnijmy, że projekt obejmował przebudowę starej, nie spełniającej wymogów energetycznych, eksploatacyjnych, higieniczno-sanitarnych a także ppoż. wentylacji mechanicznej. Nowa instalacja użytkowana jest w sali gimnastycznej i jej zapleczu szatniowym, kuchni, zmywalni, obieralni, sali konsumpcyjnej i cukierni, a jej koszt zamknął się kwotą 1,25 mln złotych.

Komisja sprawdzała również stan nawierzchni boiska, z którego korzystają uczniowie „Budowlanki” od września ubieglego roku. Boisko o wymiarach 22 m x 42 m, pokryte jest nowoczesną, wykonaną z poliuretanu nawierzchnią, co daje dwa pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej,  siatkówki i dwa do koszykówki. Obok boiska powstały rzutnia do pchnięcia kulą i skocznia w dal, a jako bonus – kort tenisowy. Budowa nowego obiektu była możliwa dzięki realizacji programu samorządu województwa małopolskiego „Małopolskie boiska”.

Komisja sprawdzała również postęp prac w dawnym budynku Powiatowego Centrum Edukacji, które już niedługo stanie się siedzibą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Koszt remontu obiektu to kwota około 1,2 mln zł.

Kolejnym wizytowanym obiektem był Dom Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 30 w Gorlicach, gdzie wspólnie ze Związkiem Gmin Ziemi Gorlickiej realizowany jest projekt termomodernizacji budynku. W obiekcie wymieniona została już stolarka okienna, a oprócz docieplenia budynku zostanie wykonany również taras zimowy (oranżeria). Wartość inwestycji przekracza ponad 1,5 mln złotych.

Komisja udała się również na wyremontowaną i oddaną do użytku drogę powiatową Małastów – Jasionka. Całość inwestycji to kwota ponad 1,7 mln zł, otrzymanych w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Komisja sprawdzała postęp prac prowadzonych na dwóch obiektach mostowych w miejscowości Stróżna. Stare, drewniane mosty dziś są już tylko wspomnieniem. W ich miejsce powstają nowe obiekty a wraz z nimi rozbudowa drogi powiatowej Jankowa – Stróżna – Szalowa.
Nowe mosty były od dawna wyczekiwane przez wszystkich użytkowników drogi, stanowiącej alternatywę linii komunikacyjnej do Gorlic. Inwestycje te wpłyną zarówno na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak zwiększenie płynności ruchu. Obie inwestycje to kwota ponad 3,5 mln zł. Jeden z obiektów otrzymał dotacje w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, natomiast drugi z rezerwy celowej budżetu państwa.